MENÜ

Hayat Paylaşınca Güzel

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Çapraz Mecra Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: Turkcell yenilediği kurumsal kimliği ve marka söylemi “Hayat Paylaşınca Güzel” için bir lansman kampanyası planlıyordu. 

Kampanyanın amacı:  Amaç rekabetin gitgide kızıştığı ve tekliflerin birbirine benzemeye başladığı GSM sektöründe Turkcell’in hayata kattığı değerin altını çizerek lider pozisyonunu hatırlatmaktı. Bunun için kampanyanın ilk aşamasında yer alan MMS paylaşımına katılım sağlamak ve nihai olarak da “paylaşım” olgusunu sahiplenmek hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Bu doğrultuda izlenen strateji kitlesel mecra kullanımı ile duyurulan yeni marka söylemini çeşitli mecra projeleri ile zenginleştirerek “paylaşım” temasını sahiplenmek üzerine kuruldu.

Uygulama:  Günde 10 milyardan fazla paylaşımın yapıldığı sanal alem, Turkcell Hayat Paylaşınca Güzel kampanyasının en önemli ve öncelikli mecrası olarak konumlandırıldı ve daha önce düşünülmemiş paylaşım araçlarını kampanyaya özel olarak geliştirildi.

Facebook ve  Twitter paylaş butonlarının yanına konumlandırılan “SMS’le paylaş” butonu, web üzerinde bulunan içeriklerin cep telefonlarına ücretsiz SMS olarak gönderilmesi sağlandı.

Kampanya söylemini akıllara kazıyacak şekilde captcha kelime alanları mecralaştırıldı.

Web sitelerinin yorum bölümlerine entegre edilen  “sesli yorum paylaş” butonuna tıklayan ziyaretçiler, sesli yorumlarını kaydettiler, kayıtlı sesli yorumları dinlediler, oyladılar, sesli yorumlara sesli cevaplar verdiler.

Bunların yanısıra, lansman süresince banner’ları da kampanya ve web’in dinamiklerine uydurarak ‘’paylaşılabilir’’ formatlara dönüştürüldü. Web’de yayınlanan reklam filmleri pre-roll yayınlarda dahi paylaşılabilir formatta kurgulandı.

Sonuç: SMS ile paylaş butonu Türkiye’nin kendi kategorilerinde en önemli  17 sitesinde yayınlandı. Proje ile 1 ay içinde tam 32.000 SMS gönderildi, 480.000 tıklanma ile birlikte sadece 1 ayda 973 milyon gösterim elde edildi.

80.000 kullanıcı sesleriyle yorumlarını paylaştı ya da paylaşılan yorumları dinledi.

Reklamlar paylaşılabilir banner fonksiyonunun da etkisiyle 10 milyona yakın izlendi.

Fizy ve blogcu’da yapılan captcha aktivasyonu ile kampanya mottosu 130.000 kişiye yazdırıldı, %17 gibi sektör ortalamasının 5 katı başarıda engagement sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=Lh7uq-RjYWY