MENÜ

Gnctrkcll Temsilci

Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Efabrika

Pazarlama hedefi: Gnçtrkcll yeni lansman döneminde genci en iyi genç anlar düşencesi ile gnçtrkcll’i gençlerle birlikte yönetmeye karar verdi.

Kampanyanın amacı: Gençlere kendi istediklerini kendileri yapmalarını sağlayarak marka ile hedef kitle arasındaki iletişimi güçlendirmek.

Hedef kitle: Gnctrkcll üyeleri

Yaratıcı strateji: Bunun için 5 farklı kategori olan alışveriş, teknoloji, tarife, kariyer ve etkinlik için temsilciler seçildi. Bu seçimler gençlerin en çok vakit geçirdiği yer olan sosyal medya üzerinden yapıldı. Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Linkedin, Blogspot ve Tumblr ile entegre olan uygulamada en yüksek sosyal medya skoru yani GNCSKOR’a sahip olan adaylar arasından mülakat ile temsilciler seçildi.

 

Uygulama: Uygulamaya facebook.com/gnctrkcll üzerinden ulaşıldı.

Uygulamaya gelen kullanıcılar öncelikle aday olmak istedikleri 5 temsilcilik olan alışveriş, teknoloji, tarife, kariyer ve etkinlik temsilcilerinden birine aday oldular.

Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Linkedin, Blogspot ve Tumblr ile entegre olan uygulamada kullanıcılar aday olmak istedikleri alanı seçtikten sonra diğer tüm sosyal medya hesaplarını uygulamaya bağladılar.

Her bağlanan hesap ve o hesapta olan aktiflik durumları onlar için ekstra puan demekti.

Kullanıcıların bağladıkları hesaplarda ürettikleri her içerik eş zamanlı olarak uygulama içerisindeki profillerinde de gözükmekteydi.

Bu içerikler diğer kullanıcılar tarafından beğenilip, paylaşılabiliyordu.

Ayrıca sadece aday olan kişinin arkadaşları tarafından verilebilen etiket sistemi ile aday olanlar “alışveriş delisi, tutumlu” gibi etiketler alabiliyor, aday oldukları kategori için ne kadar uygun olduklarını bu etiketler ile görülebiliyordu.

Gençler 3 hafta boyunca Facebook üzerinden uzmanlıklarını anlattılar, arkadaşlarına haber vererek oy istediler. Puanlarını arttırabilmek için kendilerini tanıttılar, sloganlarını yazdılar, vaadlerde bulundular bu vaadleri videoya kaydediiler.

Gençlerin verdikleri oylarla 20.000 GNCSKOR ve üzeri alan adaylar arasından her kategori için en iyi 3 finalist belli oldu. Ardından yapılan yüz yüze mülakatlar sonucunda alanında uzman 5 genç gençlerin temsilcisi olarak seçildi.

Bu uygulama ile Türkiye’de ilk kez sosyal mülakat metodu ile sosyal medya üzerinden 7 farklı sosyal ağın bağlandığı uygulama ile bir seçim kampanyası yapıldı. Gençler yine Türkiye’de ilk kez uygulanan dijital sosyal medya entegrasyonu ile sosyal medya üzerinden aday oldular, vaadlerini sundular, birbirleriyle yarıştılar.

Sonuç: Uygulama ile 1.146.723 kişiye ulaşıldı.

·        Toplam yaklaşık 17.000 kişi aday oldu.

·        504.269 kişi uygulamaya girdi.

·        10.948 kişi uygulamaya mobilden ulaştı.

·        45.000 yeni hayran sayısı elde edildi.

·        #temsilcibenolsam hastagi le Twitter’dan 807 tweet atıldı.

·        Uygulama üzerindeki içeriklere 7.242.329 beğeni yapıldı.

     6709 Facebook hesabı bağlandı ve 666.013 post gönderildi

·        2592 Twitter hesabı bağlandı ve 205.984 tweet atıldı.

·        139 Instagram hesabı bağlandı ve 3.444 fotoğraf paylaşıldı.

·        778 Foursqaure hesabı bağlandı ve 44.480 check-in yapıldı.

·        322 blog hesabı bağlandı ve 26.836 gönderi yapıldı.

·        206 Tumblr hesabı bağlandı ve 25.836 gönderi yapıldı.

·        497 Linkedin hesabı bağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=ylvIN31oe54