MENÜ

Gelecekten Haberler

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : Ogilvyone

Pazarlama hedefi:  Ford markası 2011 yılında uluslararası marka vizyonunu yenileyerek, salt otomotiv firması olmak yerine, ‘yenilikçi ürünler sunan bir teknoloji firması olmak’ şeklinde değiştirdi.

Bu doğrultuda stratejik olarak tüm ürün iletişimlerinin markanın ‘teknoloji’ algısını güçlendirmeye yönelik bir şemsiyede toplanmasına karar verildi.

Kampanyanın amacı:

- Gelecekten Haberler iletişimiyle markanın ‘teknolojik marka’ algısını pekiştirmek

- Gelecek Geldi sloganını tüketiciyle buluşturup, markanın geleceğin teknolojisiyle geliştirilen inovatif ürünleri zamanından önce kitlelere sunduğu algısını yerleştirebilmek. 

Hedef kitle: 35- 45 yaşlarında, evli, şehirde yaşayan, işinde başarılı, teknolojiye önem veren, yenilikleri takip eden, bilinçli tüketen, ailesi hayatında önemli bir yere sahip, yoğun bir iş hayatı olup ailesiyle de zaman geçirmeyi seven erkekler

Yaratıcı strateji: Bu hedef doğrultusunda 2012 yılında Feel the Difference olan slogan, geleceğe dönük bir algı oluşturan Go Further ile değiştirildi. 

Yeni eklenen teknolojik donanımlarıyla sınıfında lider bir konuma geçen Focus’un marka algısını yükseltmek ana hedef olarak belirlendi.

Focus’un geleceği bugünden görebildiği ve bir otomobilden daha fazlasını sunabildiği mesajı ‘Focus: Gelecek Geldi’ konumlandırması ile hayata geçirildi. 

Bu noktada vurgulamak istediğimiz, Focus’un yeni teknolojileriyle geleceği şu ana getirerek tüketiciye 20 yıl ya da daha sonraki bir zamanda yaşıyormuş hissi verebilmekti.

Çalışmanın ana fikri kullanıcıyı şaşırtarak dikkatini çekebilmek ve  böylelikle Gelecek, Geldi söylemini akıllara kazıyabilmekti.

Uygulama: Haber sitesine giren kullanıcılar ‘Mars’tan Bayram Dönüşü Trafiği’,  ‘2022’in en çok konuşulan konuları’ gibi haber başlıklarıyla karşılaştılar. Kullanıcının başlıkları fark edip ne olduğunu anlamaya çalıştığı sırada ise sayfa üzerinde küçük bir nokta halinde bir portal belirdi ve şık bir efektle büyüdü. Büyümesi durduktan sonra ise içinden Focus çıktı, fren yaptı ve portal yine şık bir efektle kapandı. Açılıp kapanma ses efektleriyle de güçlendirilen çalışmanın sonunda Focus’un ‘Sınıfının en üst teknolojilerini bir arada sunduğu’ mesajı verildi. Böylece tüketicilere Focus’un teknolojik donanımlarıyla geleceği simgeleyen bir araç olduğu algısını yaşatarak sınıfındaki en donanımlı araç olduğu imajı yerleştirilmiş oldu.  

Sonuç: Unique full page rich media 5.008.031 session almıştır.

Aynı anda ana sayfada sabit olan 300x250 alan ise 647.869 kere görüntülenmiştir.

Autoplay expand eden kısımdan gelen 61.030 tıklanma, 300x250 Clickover’dan expand eden kısımdan ise 1.942 tıklanma alınmıştır.

Gelecekten Haberler rich medya uygulaması, ‘Focus: Gelecek Geldi’ kampanyasının  hem online hem de offline çok mecralı kampanyasının bir parçasını oluşturmaktadır.

Kampanyanın aktif olduğu Temmuz-Ağustos ayları boyunca tüketiciler birçok farklı mecrada kampanya mesajıyla karşılaştı. Ancak online haber sitelerinde bunun ‘gelecekten haberler’ şeklinde, doğrudan hedef kitleye yönelik uygulanmasıyla da farklı ve ilgi çekici bir yönle hayata geçirilmiş oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.fordiary.com/2012/0903_gosteri/icerik/focus_htbanner/Focus_HTBanner.html