MENÜ

GarantiOne Lansman

Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Cereyan Medya Digitouch

Pazarlama hedefi: Garanti Bankası Türkiye’de ilk defa sadece 18-25 yaş grubuna özel bir finans uygulamasının lansmanını yaptı. Genç hedef kitle için önemli olan aynı dilde konuşmayı, onlar gibi olmayı ön planda tutarak akıllı telefonlarından tüm işlemlerini ücretsiz olarak yapabilecekleri finansal bir aplikasyonla duygusal bağ kurmaları hedeflenerek, maximumda uygulamayı indirterek aktif olarak kullanılmasını sağlamak. Bu bağlamda gençlerin ihtiyaç ve isteklerini belirleyen tüm araştırmalardan faydalanıldı.

Kampanyanın amacı: Kalben’ in seslendirmesi ile hazırlanan Garanti One’ a özel şarkı ile reklam filminin tanıtımı hedeflendi. 
18-25 yaş kitlesinin yaşam tarzı ve tercihlerine göre hazırlanan klipte, app’ e özel fırsatlardan bahsederek kullanıcıların günlük hayatlarına dokunuldu.
Aplikasyonun tüm hedef kitle açısından öncelikli olarak bilinirlik ve sonrasında da download’ a yönelik iletişimi hedeflendi.

Hedef kitle: 18-25 yaş arası Garanti Bankası müşterileri başta olmak üzere, tüm 18-25 yaş grubu akıllı telefon kullanan gençler hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Kampanya öncesi konvansiyonel mecralarda 18-25 yaş davranışları ve tüketim alışkanlıkları incelendi. 
Buna göre spesifik olarak yer alınacak mecralar belirlenerek, hedef kitle odaklı planlama yapıldı. Digitalde video kullanımı ile öne çıkan mecralar ağırlıklı olarak youtube, spotify, izlesene ve onedio idi.
Lansman dönemindeki ilk hedef, öncelikli olarak uygulamaya ilgi çekmek ve sonrasında da indirmeye yönlendirmekti. Kampanyanın temasında müzik büyük bir yer tuttuğundan genç hedef kitlenin tercih ettiği mobil müzik platformları yoğun olarak tercih edildi.
Dijital mecraların yanı sıra Kalben’ in seslendirdiği klip, TV, Radyo ve Sinema mecralarında yoğun bir şekilde lanse edildi.

Uygulama: Tüm mecralarda konvansiyonel kullanımların dışında, Garanti One’ı farklılaştıracak kullanımlar planlanarak, kampanya süresince online+offline entegre çalışmalar aktif tutuldu.
Üniversite kantinlerinde yapılan American Servis kullanımları ile eş zamanlı, Mobilike ile geliştirilen proje ile üniversite içerisine yerleştirilen beacon cihazlar sayesinde öğrenciler ile etkileşime geçildi. 
Karnaval.com özelinde açılan One Radyo kanalı ile 1 ay boyunca sponsorlu olarak gençlik şarkılarına yer verildi. 270.000 tekil dinleyici tarafından ziyaret edilen kanal, 35 karnaval radyosu arasında 8. sırada yer aldı.
Onedio.com üzerinde yapılan sponsorlu kullanım ile kullanıcılara “onedio bugun sana özel” ibaresi ile çeşitli anketler yapıldı. Anket sonuçlarına göre kullanıcılara farklı içerikler gösterilerek, bu içerikler kampanya içerikleri ile bağlandı. Ana hedefin branding olduğu kullanımda 350.000’ in üzerinde kişi ile etkileşime geçildi. Projenin birinci hedefinin branding olduğu kullanımda gerçekleşen downloadlar kampanyaya extra katkı sağladı.

Sonuç: Lansman dönemi sonunda GarantiOne, 600.000’den fazla download alarak 18-25 yaş hedef kitlesince aktif kullanılmaya başladı.
İletişim süresinde AppStore’da 1. sıraya, Google Play’de ise 5. Sıraya kadar yükseldi.
GarantiOne websitesinin trafikleri de bu bağlamda artış göstererek, GarantiOne Blog sayfası kullanıcılar tarafından aktif kullanılmaya başladı. 400.000’ in üzerinde sayfa gösterimi elde edildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_3Knkxq9hys&t=2s