MENÜ

Ford Ranger

Kategori : Mobil Reklam
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : Mobilike Ontarget

Pazarlama hedefi:  Ford, Türkiye’de zorlu hava koşullarında ve kötü arazi şartlarıyla kolayca başa çıkabilen yeni Ranger’ı farklı bir reklam modeli ile tanıtmaya karar verdi. “Yeni Ford Ranger’la Dünyayı Dize Getir” sloganına uygun bir kampanya ile yeni modelini duyurmak isteyen Ford’un amacı koşulları zorlamayı seven kullanıcılara ulaşabilmekti.

Kampanyanın amacı: Vodafone’un uygun fiyatlarda “yenilikçi ve teknolojik marka” algısını güçlendirmekti. Zorlayıcı, kalabalık ve yüzlerce markalı teknoloji pazarında ayrışmak gerekiyordu.

Hedef kitle: 18-35 yaş, A-B Hedef Kitle, Ağırlıklı Erkek, Kadınları da yakalayacak, Macera tutkunu, Koşulları zorlamayı seven

Yaratıcı strateji: Ranger modelinin özelliklerini, eğlenceli ve kullanıcıların direk katılımının sağlanacağı Rich Media kampanyası ile tanıtıldı. “Yeni Ford Ranger’la Dünyayı Dize Getir” sloganına uygun olarak tasarlanan Rich Media kampanyasının amacı, koşulları zorlamayı seven kullanıcılara mobilden yeni Ranger’ın her durumun üstesinden gelebildiğini göstermekti.

Kampanyaya özel olarak hazırlanan, kullanıcılarla direkt iletişime geçen interaktif HTML5 yapılı Rich Media uygulaması ile kişilerin ekranda beliren Ford Ranger’ı hareket ettirmeleri istendi. Markanın “dünyayı dize getir” sloganına uygun olarak, kullanıcılar arabayı farklı mevsim ve doğa koşullarında hareket ettirdi. Kullanıcılar hava koşullarını değiştirip arabanın hareket etmesini sağlayarak Rich Media uygulamasına interaktif bir şekilde katıldılar.

Uygulama: Kampanya kapsamındaki uygulamalara girildiğinde kullanıcılar, ilk olarak çölde ekrana gelen Yeni Ford Ranger ile karşılaştılar. “Sıcaktan bunaldınız mı?” sorusu ve “Güneşi ekrandan çıkart” yönlendirmesi ile kullanıcılardan güneşi yok etmeleri istendi. Akıllı telefonun özellikleri Rich Media modelinin HTML5 yapısıyla bir arada kullanıldı ve kullanıcılar güneşi ekranda hareket ettirerek ekranın dışına çıkardı. Arabanın ilerlemesi ve zorlu dağ koşullarının ekrana gelmesi üzerine kullanıcılardan bu sefer de bulutları dağıtmaları istendi. Kullanıcılar parmaklarını ekrana sürterek bulutları sildiler. Bulutların dağıtılması üzerine Ford Ranger başladığı yere döndü ve kullanıcılardan detaylar için ekrana dokunmaları istendi.

Kampanyanın hedef kitlesine ulaşabilmek için Mobilike yayın ağındaki haber ve spor mecraları kullanıldı. Eğlenceli animasyonu ve verilen eğlenceli görevleri ile yeni Ford Ranger Rich Media kampanyası kullanıcılarla başarılı bir iletişim kurdu. 

Sonuç: Ford Ranger kampanyası hedef kitlesine uygun olan mobilike mecralarında  07 Ağustos – 31 Ağustos 2012 tarihleri arasında yayınlandı. 24 gün boyunca yayınlanan kampanya, 858.044 gösterime ulaştı. Rich Media sonunda detaylara ulaşmak için tıklayan sayısı 29.329 kişi oldu. Kampanya sonucunda ortalama %3.42 CTR elde edildi. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://media.mobworkz.com/adserver/video/richmedia/FordRanger.mp4