MENÜ

Evlere Şenlik

Kategori : Covid-19 Özel Çalışmalar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : PepsiCo Ajans(lar) : OMD Titrifikir

Pazarlama Hedefi: Maksimum kişiye ulaşarak, insanları bilgilendirmek. Motive edip eğlendirerek onlara destek olmak. Covid-19 döneminde pazar payı kaybı yaşamamak.

Reklamın Hedefleri: İlk etapta en az 1 milyon insanın evde kalmaya ikna edilmesi hedeflendi. Kampanyanın tüm ayaklarında, bütçeler dahilinde maksimum kişiye ulaşılarak, farklı fazlarda yayınlanacak farklı içeriklerle insanları bilgilendirerek, motive ederek ve eğlendirerek onlara destek olunması.

Hedef Kitle: Karantinalar nedeniyle evde kalma konusunda zorluk yaşayan, kendini yalnız, mutsuz ve çaresiz hisseden, alışverişte ağırlıkla temel ihtiyaçlara ve dezenfektanlara odaklanmış, en önemlisi de, otoritelerden, sevdiği ünlülerden ya da markalardan yönlendirme ve destek bekleyen tüketiciler.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: 1.faz karantinaların ilk döneminde başlayacaktı. Tüketicilerin evde kalma konusunda motive edilmesi ve ikna edilmesi gerekiyordu. Marka yüzü ve araştırmalarda Türkiye’de en çok güven duyulan ilk 5 ünlüden biri olan Beyazıt Öztürk bu kampanyanın sözcüsü olacaktı. Beyaz’ın evinde kendi imkanlarıyla çektiği bir selfie videosu ile #evdekal çağrısı yapıldı. Maksimum kişiye ulaşabilmek için bu kopya TV ile eş zamanlı olarak Beyaz’ın ve Pepsi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

2.faz insanların evde kalmaya alıştığı ama bu durumdan sıkıldığı dönemde devreye girdi. Dolayısıyla insanlara, evde izleyecekleri eğlenceli içerikler sunulması gerekiyordu. Global Citizen’ın Pepsi sponsorluğu ile tüm dünyada canlı yayınlayacağı online konser programı “One World Together at Home” maksimum kişiye ulaştırılacaktı. Bu, yıllar önce yine Pepsi sponsorluğunda düzenlenmiş Live Aid’in günümüze uyarlanmış online versiyonu gibiydi. Pepsi sponsorluğu ile bu global içerik Türkiye’de de canlı olarak TV’de yayınlandı. 3.fazda bu iş lokalize edilerek Türk tüketicisi için daha anlamlı olacak bir program oluşturuldu. Beyaz’ın sunuculuğunu yapacağı “Evlere Şenlik” konserinde birçok ünlü kendi evlerinden yayınladıkları canlı performanslarla izleyicilerle buluştu. YT’da canlı yayınlanan program sırasında Beyaz’ın ünlülerle sohbetlerine izleyiciler de yorumlarıyla katıldı. 4.fazda, henüz hiçbir şey kesin olmasa da havalar ısınmaya başlamıştı. Yazın gelmesi, okulların kapanması, salgının kontrol altına alındığına dair haberlerle umutlar yeşeriyordu. Bu yüzden 4.fazın teması “umut” olacaktı. Buradan hareketle yeni normale geçiş “bir kutlama” gibi konumlandı. “Gelin bu kötü dönemin bitişini hep beraber kutlayalım” denildi. Tüketiciler PepsiCo promosyonlarını ve fırsatlarını takip edebilecekleri, çekilişlere katılabilecekleri KazandıRio uygulamasını indirmeye yönlendirildi. Uygulamayı indiren ve “PEPSIKAZAN” kodunu giren kişilere bedava ürün hediye edildi.

Uygulama: Kampanya 3 ana faz olarak planlandı. İlk faz olan #evdekal fazında Beyazıt Öztürk’ün kendi evinde çekmiş olduğu video ile Beyaz’ın ve Pepsi’nin sosyal medya hesaplarından duyuru yapıldı. 2. aşamada ise hedefi yapılacak online konser duyurusunun yapılması ve maksimum kişiye erişmesinin sağlanması. Konser iletişimi de “öncesi-konser sırası ve sonrası” olacak şekilde 3 aşamalı olarak planlandı. İlk olarak amaç konserin duyurulması ve izlenirliğinin en yüksek seviyeye getirilmesiydi. Teaser için Youtube bumperları kullanılarak 8,5 milyon kişiye, Facebook ve Instagram kullanarak yaklaşık 17 milyon kişiye erişildi. Konser sırasında da Facebook ve Instagram üzerinden hem mass hem de re-marketing yayınlar yapıldı. Youtube tarafında da yine hedef kitleye bumperlar ile ulaşıldı.

Konser sonrasında da TRV in stream ve Discovery ads ile birlikte CPM Masthead kullanılarak insanların canlı yayın sonrasında da videoyu izlemesi sağlandı. Trueview in stream ve discovery ad yayınlarında toplamda 143 milyon, 31 Mayıs – 3 Haziran arasında gerçekleşen Youtube masthead yayınlarında 16 milyon impression elde edildi.

Bir kutlama olarak konumlandırılan “Pepsiler Bizden” fazındaysa iletişim Facebook, Instagram ve programatik yayınları ile sürdürüldü. Facebook/Instagram yayınlarında 14 milyon erişim elde edilirken, programatik üzerinden gerçekleştirilen Trueview in stream yayınlarında 1,5 milyon erişim ve 11 milyon impression elde edildi. Youtube BLS sonuçlarında adrecall’da %7,1’lik uplift elde edildi.

Link: https://we.tl/t-vCb8rrJgeI