MENÜ

#ElAlemNeDer

Kategori : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : TEB Ajans(lar) : TTBOOM

Pazarlama Hedefi: Kadınların iş hayatına katılımının önünde engel teşkil eden konuları verilerle tespit edip farkındalık yaratmak. Ayrıca, sosyal medya hesaplarında, marka farkındalığını ve markaya olan ilgiyi artırmak.

Kampanyanın Amacı: Kadınların iş hayatına katılımına engel teşkil eden konuları sosyal veri yoluyla tespit edip hedef kitleye anlatmak, kadınların iş dünyasına katılımını cesaretlendirmek, marka farkındalığını artırmak.

Reklam videosuyla yüksek erişim ve dijital izlenme elde etmek, araştırma sonucunda çıkan ve kadınların olumsuz konuştuğu #ElAlemNeDer hashtag'i ile daha olumlu ve cesaretlendirici konuşulma sağlamak.

Hedef Kitle: Kendi işini kurmak isteyen kadınlar, Kadın çalışanlar, kadın patronlar, start-up sahipleri ve çalışanları, üniversite öğrencileri.

Yaratıcı Strateji: Kadınların iş dünyasında başarılı olamayacaklarına dair bir ön yargı oluşturduğu ve sosyal medyada bunu en çok “el alem ne der” söylemi ile dışa vurdukları tespit edildi ve bu noktadan hareketle yaratıcı strateji #ElAlemNeDer söylemi üzerinden kurgulandı.

Uygulama: Yaratıcı stratejinin ekonomiye daha fazla kadın patronun katılımını sağlamak ve kadınların iş dünyasındaki varlığının önündeki engelleri kaldırmak üzerine belirlendi. 27 anahtar kelimeyi inceleyen dijital vaka araştırmalarından yola çıkılarak kadınların “elalem ne der” korkusuyla iş hayallerinden vazgeçtiği görüldü. Bu içgörüden hareketle hazırlanan video Dünya Kadınlar Günü’nde yayınlandı.

Sonuç: Kampanya sonunda 23.000.000’dan fazla kişiye kampanya mesajı ulaştırıldı ve 9.000.000 dijital izlenme elde edildi.  #ElAlemNeDer etiketi ile 2.000.000’dan fazla erişim sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=-ghkUvJDcvs&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=yM6uWtCQK-w&feature=youtu.be