MENÜ

El Öpenlerin Şok Olsun

Kategori : Sosyal Pazarlama
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Finansbank Ajans(lar) : Magiclick

Pazarlama hedefi: Finansbank’ın, Kurban Bayramı’na özel avantajlarla sunduğu bireysel kredi kampanyasını sosyal mecrada eğlenceli bir uygulama ile duyurmak.

Kampanyanın amacı: Kullanıcılar arasında samimi ve eğlenceli bir hava oluşturmak

Hedef kitle: Bireysel krediye ihtiyaç duyabilecek üniversite öğrencileri, çalışanlar

Yaratıcı strateji: Hedef kitleye çok kısa ve kesin bir zamanda ulaşması gereken bu kampanya kapsamında, birçok bankanın cazip avantajlı krediler konusunda rekabet içine girdiği bayram döneminde, marka için fark yaratacak bir yaratıcı bir uygulama hazırlamak.

Uygulama: Ortaya çıkacak uygulamanın Kurban bayramın sıcak atmosferine uygun olmasını, ayrıca kullanıcıların kendi içinde yakalayabilecekleri samimi ve eğlenceli bir hava oluşturması isteniyordu. Bu nedenle yüzlerce yıllık köklü geleneklerden yola çıkarak el öpmenin tam da aranılan şey olduğu düşünüldü ve uygulama bir viral kampanya olarak bu doğrultuda kurgulandı. Uygulama için öncelikle bayramlarda sıkça söylenen “El öpenlerin çok olsun!” ifadesine benzerliğiyle dikkat çeken, akılda kalıcı “El Öpenlerin Şok Olsun” ismini seçerek esprili bir iletişim sloganı yakalandı.

Sonuç: Kolay anlaşılır ve eğlenceli yapısı sayesinde kısa sürede büyük ilgi toplayan uygulamada Facebook davet ve mesaj özellikleri kullanılarak viral yayılma etkisi güçlendirildi. 13 Kasım - 30 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleşen 18 günlük kısa süreli kampanyaya 48,000’in üzerinde fazla kişi katıldı ve 250.000’i aşkın el öpme talebi gönderildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.magiclick.com/cs/finansbank/el-openlerin-en.aspx