MENÜ

Dünyanın Profili Değişiyor

Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Kale Seramik Ajans(lar) : Youth Republic

Pazarlama Hedefi: Türkiye'de fazla önemsenmeyen su sorununa dikkat çekerek Kale Aquasmart ürününün su tasarrufu faydası ile ilgili bilinirlik yaratmak.

Kampanyanın amacı: %55 su tasarrufu yapan Aquasmart klozetin, suyun boşa harcanmasının önüne geçilebildiğini çarpıcı bir şekilde duyurmak ve bu ürünün geliştirilmesindeki neden olan dünyadaki su kaynaklarının tükenmesi sorununa dikkat çekmek

Hedef kitle: Çevreye duyarlı sosyal medya kullanıcıları

Yaratıcı strateji:  Yapılan araştırmalara göre, insanlar çevreye duyarlı olmalarına rağmen, su sorununu hayatının içinde yaşamadıkları için bu sorunun uzun vadede dünyada yaratacağı değişikliklerin farkında değiller. Bu sorunu çarpıcı bir şekilde vurgulamak ve kişilerin bireysel olarak da su sorunun önüne geçmek için bir şeyler yapabileceğini göstermek amacıyla herkes için çok önemli olduğu düşünülen Facebook profilleri kullanıldı.

Uygulama: Farklı mecralarda, farklı kullanıcı gruplarına uygun olarak çeşitlendirilen teaser nitelikli reklamlarla ve bir viral filmle hedef kitleyi mikro siteye yönlendirildi.
Sıradan bir uygulamaya girdiklerini zanneden kullanıcılar bir anda kendi Facebook profil sayfalarıyla baş başa kaldılar. Profillerindeki bilgilerin kendi kontrolleri dışında tek tek silindiğine ve profillerinin tıpkı su kaynakları gibi kuruduğuna şahit olan kullanıcılar bu sırada dünyadaki su sorununu gözler önüne seren çarpıcı mesajları gördüler. 
Uygulama sonunda Kale Aquasmart sayesinde profillerini geri döndürürlerken, yapabilecekleri su tasarrufu sayesinde hiç kaybetmeyecekleri doğal güzellikleri kendi Facebook profillerinde görsel ve işitsel olarak deneyimlediler. Kullanıcılar, profillerinin geri gelmesiyle birlikte rahat bir nefes alırken aynı zamanda da TEMA Vakfı’yla ortaklaşa yapılan ormana katkıda bulunmuş oldular. Dileyenlerse kazandıkları Aquasmart indirim kuponuyla bir gün değil her gün su tasarrufu yapma şansı yakaladılar.

Sonuç:   

-Kampanya süresince Kale Facebook sayfasında 74.613 yeni fan kazanıldı. 
-Uygulama 63.087 tekil kullanıcıya ulaştı.
-Uygulamaya ait dunyaninprofilidegisiyor.comsayfası, 106.436 kez ziyaret edildi.
-Uygulama üzerinden yapılan paylaşımlarla 1,991,176 organik erişime ulaşıldı.
-Kampanya süresince 5.000 adet Aquasmart ürünü satıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=GwCVKZmZwlE