MENÜ

Doritos Risk 2.0

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : OMD

Pazarlama Hedefi: Doritos’u atıştırmalık kategorisinde 1 numaraya çıkarmak, Lovebrand olmasını sağlamak ve marka bilinirliğini yükseltmek

Kampanyanın Amacı: Doritos Risk 2.0 paketinde bazı cipsler acıydı ve dili maviye boyuyordu. “Acı cipsi yediğini saklayabilirsin ama dilinin mavisini saklamayamazsın” diyerek tüketiciler eğlenceye davet edildi. Hazırlanan Brief ile mecralarda, “risk, heyecan” hissini yaşatmaktı. 

Yaratıcı Strateji: Hedef kitlesinin yoğun kullandığı ana mecralarda, sıradışı, “risk, heyecan” hissini verecek özel rich medya uygulamaları dizayn edildi. Ana mecralardan biri Spotify’dı veSpotify’ı bir ilk, yepyeni bir rich medya kullanımla sallanılmaya karar verildi. 

Uygulama: Kullanıcılar Spotify Masthead’de riske davet edildi, tıklayanların bir anda ana sayfası karışmaya başladı. Spotify hacklenmiş hissi yaratıldı, büyük bir heyecan, risk anı yaşatıldı. Sonunda sayfayı düzeltip Doritos Risk mesajıı verildi.

Sonuç: 1.400.000 görüntülenmenin %80’i risk davetini kabul etti, ve o gün Spotify’i tüketicileri +1.000.000 kez hackledi! Hacklenmenin şaşkınlığı ile masthead de normalin 3,8 katı süre geçirdiler, Spotify Masthead hacki Türkiye’de bir ilk oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=yzEHZJd3wxQ

Link 2: https://www.youtube.com/watch?v=DU6DiUO0qbs&feature=youtu.be