MENÜ

Doritos Akademi Kampanyası

Kategori : Çapraz Mecra Entegrasyonu
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Yılın En İyisi
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos, pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkarttı.

Kampanya amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş arası gençler

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktası oldu. Alışılmışın dışındaki cipse, alışılmışın dışında bir akademi yaratıldı. Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikri buraya taşındı. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yaratıldı. Onların hayatlarındaki 2 önemli nokta birleştirildi: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı. Böylelikle Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama:Doritos’un yeni cipsi Fritos’un şerefine ve gençleri bir gençlik platformunda buluşturmak amacıyla açılan Doritos Akademi; televizyon, açıkhava ve radyo gibi geleneksel mecralarda yapılan tanıtımların ardından varlığını sosyal medyada sürdürmek üzerine konumlandırıldı. Gençlerin hayatlarının önemli bir parçası olan sosyal medyanın tüm mecraları sanal bir okulun birimleri gibi kullanıldı. Kampanya söylemimiz “Öğrenci İşleri Facebook’ta, sınavlar Twitter’da ve dersler Youtube’da” idi. Doritos Akademi’nin hocaları öğrencileriyle Facebook ve Twitter üzerinden iletişime geçti. Akademiye kayıt olma işlemleri Facebook’dan (mobil ve web) gerçekleştirildi. Hocalar sınavlarını Twitter’da gerçekleştirdi, dersler çeşitli video sitelerinden izlendi, paylaşıldı. Hatta İngilizce dersi için video sitelerinde özel ders uygulaması hayata geçirildi. Koro uygulaması ile öğrenciler fotoğraflarını yükleyip İnternetten Sesler Korosu’nda şarkılar söyledi. Astroloji hocası Burcu Koç, Facebook bağlantılı sitede kullanıcıların Facebook bilgilerini çekerek onlara 2012’nin nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatmaya devam etti. Twitter’da ise akademik kadronun her üyesinin ayrı bir Twitter hesabı vardı. Her akademik kadro üyesi kendi ders konularıyla ilgili günde birkaç kez tweet yazdı ve sınavlar buradan gerçekleşti. Videolar Facebook dışındaTürkiye’de, izlenme oranları yüksek olan İzlesene.com, Vimeo, Dailymotion, Youtube ve Vidivodo gibi sitelerdeki user kanallarımızdan izlenebildi. Mikrositemiz (hem Flash hem html versiyonları) ise tamamen sanal bir üniversite ortamından esinlenerek yapıldı. Mikrositenin ana amacı, kullanıcılara Doritos Akademiyi tanıtmak ve sosyal mecralara yönlendirmekti. Mikrositede bulunan interaktif oyun, ürün bilgisinin yer aldığı kantin, Doritos Akademi manifestosu, videolar, Twitter ve Facebook plug-in’leri ile paylaşım teşvik edildi. Doritos Akademi sosyal medyada yaşayan sanal bir okul olarak büyümeye devam ediyor.

Sonuç: 1 Ekim 2011’de lansmanı yapılan kampanyanın, 15 Ocak 2012 itibariyla sonuçları:

 • Doritos Akademi Facebook sayfası Kasım 2011 Socialbakers Türkiye Facebook marka sıralamasında Engagement Rate Score’uyla 2. Sırada; FMCG sektörüne bakıldığında ise 1. sırada yer aldı.
 • Facebook fan sayfası açıldıktan sonraki 3 ay içerisinde toplam fan sayısı 280.000’i geçti. Bu kullanıcılar arasında etkileşim içerisinde bulunanların sayısı 50.000’i buldu.
 • Facebook’da 13.403 izlenme oranıyla en çok izlenen video Huysuz Virjin “Beden Dili” oldu.
 • @DoritosAkademi, @HaydarLing, @DrSoysalMedya, @ArasGorBurcuKoc, @ProfDrAliCengiz, @TanjuTanjant, @BunyaminGuzu ve @SuleymanSulogan Twitter hesaplarının takipçi sayısı 70.000’dir ve en çok takip edilen hoca 14.580’le @Haydar Ling’dir.
  • Twitter’da yapılan İngilizce, Beden Eğitimi, Siyaset Bilimi, İnternet Antropoojisi, Hayat Bilgisi, Astroloji ve İngilizce-telafi sınavlarına yaklaşık 1 saatte toplam 10.000 Tweet’le katılım olmuştur.
 • Doritosakademi.com’a toplam 328.465 ziyaret gerçekleşti. 350 binden fazla sayfa gösterimi gerçekleşirken sitede ortalama 4 dk. geçirildi.
 • Dailymotion Haydar Ling rich banner uygulamasında geçirilen süre ortalama 25:01 oldu.
 • Haydar Ling banner’ı 1 aylık sürede 152.208 izlenme elde etti.
 • Tüm videolar 3 ayda toplam 2 milyon kez izlendi.
 • Kampanyaya ağırlıklı olarak sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere spor, oyun, sinema, portal siteleri yer verdi. Destek medya olarak Google Adwords kullanıldı.
 • Toplam görüntülenme oranı 832.000.000 oldu ve yaklaşık %3,90 CTR elde edildi. 3 aylık lansman dönemi sonrasında elde edilen sonuçların satışlara etkisi ise şöyle oldu:
 • Fritos 3 ay sonunda Kasım itibariyle Türkiye’de mısır cipsi segmentinde 16% ciro pazar payına ulaştı. Fritos lansmanı ile toplam Doritos ciro pazar payı Ağustos 2011'den Kasım 2011'e 3% arttı. İlk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

 • www.doritosakademi.com
 • https://twitter.com/#!/DoritosAkademi
 • http://www.izlesene.com/haydarling
 • http://vimeo.com/doritosakademi
 • www.2012nasilgececek.com