MENÜ

Doritos Akademi Burcu Koç Uygulama Sitesi

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos, pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkarttı.

Kampanya amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş arası gençler hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktamız oldu. Alışılmışın dışındaki cipse, alışılmışın dışında bir akademi yaratıldı. Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikrini buraya taşıdık. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yarattık. Onların hayatlarındaki 2 önemli noktayı birleştirdik: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı. Böylelikle Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama: Fritos’un şerefine açılan, gençleri eğlenceli bir platformda buluşturmayı amaçlayan Doritos Akademi’nin garip mizaçlı Astroloji hocası Burcu Koç, akademik kadronun en sevilen isimlerinden biriydi. Bu nedenle 2012’nin ilk uygulaması kendisi için hazırlandı. Burcu Koç Facebook bağlantılı sitede, kullanıcıların FB bilgilerini çekerek onlara 2012’nin nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlattı. Hocayla 49 ayrı video çekimi yapıldı. Kullanıcıların Facebook bilgilerinden eğitim, ilişki durumu, katıldığı etkinlikler, beğendiği sayfalar, çalıştığı iş yeri ismi, arkadaş listesi gibi datalar çekildi ve buna uygun olarak 2012 tahminlerinde bulunuldu. Bu eğlenceli uygulamanın hedef kitleye ulaşması için medya planında gençlerin aktif olduğu siteler seçildi. Tüm sözlük siteleri ve video siteleri bu amaç için doğru adresler oldu. Astroloji hocası Burcu Koç için Zaytung’un astroloji sayfasını sahiplenmesi tüm konseptimizi birebir yansıtmış oldu. Tüm burçları, hocamız Burcu Koç yorumuyla 3 hafta boyunca hedef kitleyle buluşturduk. Bu uygulamada oldukça ilginç bir medya kullanımı stratejisi de belirledik. Burcu Koç uygulamasına yönlendirilen trafik hem display hem de performans ana kategorileri altında Google arama motoru, portal, spor ve gençlik sitelerinde yer aldı.

Sonuç: Aralık tarihinde lansmanı yapılan uygulamanın 18 gün sonundaki sonuçları şöyle oldu:

- 121,834 tekil ziyaretçi sayısı

- 194,522 sayfa görüntülenme

- 52.170.000 görüntülenme.

3 aylık lansman sonrasında kampanya genelinde elde edilen sonuçların satışlara etkisi ise şöyle oldu:

- Fritos 3 ay sonunda Kasım itibariyle TC (Mısır Cipsi segmenti) içinde 16% ciro pazar payına ulaştı.

- Fritos lansmanı ile toplam Doritos ciro pazar payı Ağustos 2011'den Kasım 2011'e 3% arttı.

- İlk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://2012nasilgececek.com/