MENÜ

Doritos Akademi Audio Spotlight Uygulaması

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Mobi Wan Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos, pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkarttı.

Kampanya amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş arası gençler.

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktası oldu. Alışılmışın dışındaki cipse, alışılmışın dışında bir akademi yaratıldı. Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikrini buraya taşındı. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yaratıldı. Onların hayatlarındaki 2 önemli noktayı birleştirildi: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı. Böylelikle Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama: Migros Caddebostan’da yapılan bu uygulamada kullanıcılara, Migros’un girişinden Fritos cipsi satış reyonunun bulunduğu yere kadar, eminlerdeki ok/sticker’larla yönlendirme yapıldı. Bu ok/stickerlarda yer alan metindeki mesaj şöyleydi: “Okları izle, içindeki sesi dinle”. Okları izleyen kullanıcı, Fritos’ların bulunduğu reyonda yerdeki büyük sticker’ın bulunduğu noktaya geldiğinde aktif olan motion sensor’le beraber Doritos Akademi’nin Rektörü Huysuz Virjin’in süpriz sesiyle karşılaştı. Herhangi bir destekleyici medya kullanımı olmayan uygulamada, hiç beklenmedik bir etkileşimle karşılaşan kullanıcılar, uygulamaya büyük ilgi gösterdiler.

Sonuç:

-Reyona giden kişilerin %35'i mesajımızı duydu,

- Aktivite dönemi boyunca Migros Caddebostan’da diğer markaların satışı %32 artarken, Fritos markasının satışı %95 arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: