MENÜ

Dimes Milkshake Lansman

Kategori : Influencer Pazarlaması
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Dimes Ajans(lar) : Reklamania Creative

Pazarlama Hedefi: Z kuşağında marka bağlılığı sağlamak ve markanın algısını gençleştirmek. Yeni bir kategori yaratmak ve ilk 6 ayda pazarın lideri olmak.
Reklamın Hedefleri: Marka tarafından yeni bir içecek kategorisi yaratıldı. Z kuşağının yaşam tarzına hitap eden ama sadece cafelerde bulunan milkshake raflara taşınarak; Türkiye’nin ilk uzun ömürlü, paketli milkshake’i üretildi. Dijital, gelenekselle harmanlanıp Z kuşağıyla duygusal bağ kurmak; yüksek erişim ve etkileşim sağlamak amaçlandı. Amaç duygusal bağ kurmak ve hedef kitleye ürünün içmeden önce çalkalanması gerektiği için sallama hareketini öğretmek ve arkadaş marka olmaktı. Sevilen influencer’lar marka ile birleştirilerek influencer, marka ve tüketici arasında üçlü bir bağ kurulması hedeflendi.
Hedef Kitle: Samimiyet ve gerçekçilik arayan, eğlenceye ve arkadaşlarına düşkün, dijital dünyada var olan, yeniliğe açık, sosyal, 8-18 yaş arası bireylerden oluşan Z kuşağı.
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Türkiye’de 20 milyon aktif ve genç kullanıcısı ile sosyal medyada geçirilen sürenin 1/3 payına sahip, hedef kitlenin samimiyet ve gerçekçilik ihtiyaçlarını karşılayan TikTok iletişimin ana odağı seçildi. Samimi ve gerçekçi bir dil ile hedef kitle ile bağ kurmak amaçlandı. Onların hayatlarında arkadaşları gibi yer almak hedeflendi. Dijital sosyalleşme stratejisiyle “Ortamı Salla” sloganı belirlendi.

Marka; TikTok fenomenlerinin reklam filmlerinde yer verdiği ilk marka oldu. Özgür Deniz, Ceren gibi TikTok fenomenler; TikTok kamera açıları ve ara yüzü kullanrak mecranın ruhunu filme taşıdı. Sevilen TikToker’ların marka ile iş birliği yapması hedef kitlenin çok dikkatini çekti. Ürün sahaya çıkmadan, sette kamera arkası videoları ve canlı yayınlarda TikTok’erların milkshake içmesiyle ürüne olan merak artırıldı. Dimes Milkshake fenomenlerin içeceği olarak tanıtılmak istendi.

Reklam filmi ile birlikte, toplam 15 TikToker’ın katılımı ile TikTok’ta “Ortamı Salla” akımı başlatıldı. Bu 15 kişi hem TikTok hem de Instagram hesaplarından takipçilerini “Ortamı Salla” akımına çağırdı. Ödül olarak akıma katılanlardan 4 kazanan seçilip favori TikToker’ı ile YouTube videosu çekme şansı verildi.
TikTok’un Hashtag Challenge, Topview ve In Feed Ads reklam modelleri kullanıldı. Hashtag Challenge sayesinde kullanıcıların en çok ziyaret ettiği keşfet sayfasında banner çıkıldı. Topview reklam modeli ile reklam filmi yayını gerçekleştirildi. In feed ads ile de 4 TikToker ile özel çekilmiş video reklam olarak yayınlanarak hedef kitleye ulaşıldı. In Feed ads’de 4 TikToker tarafından kendi kitlelerine çağrı yapılarak Hashtag Challenge’a katılım daveti yapıldı, katılmak için neler yapması gerektiği anlatıldı.

In Feed Ads reklam modeli için çekilen videolar aynı zamanda Instagram’da promoted story olarak da yayınlanarak hedef kitleye Instagram yolu ile ulaşıldı.
Uygulama: Dimes Club sosyal medya hesaplarındaki içerikler; fenomenlerin canlı yayınları, anketler ve özel fotoğraf çekimleriyle Dimes tarafından tasarlandı. Gelen yorumlar TikTok jargonu ve şakaları ile cevaplandı. Kullanıcılar tarafından Dimes samimi ve kendileri gibi bir marka olarak tanımlandı.

TikToker’ların yer aldığı kamera arkası görüntüler ile özel videolar hem TikTok’ta hem YouTube’da yayınlandı. Kullanıcıların yaptıkları yorumlar beğenildi ve cevap verildi. Özel mesaj ile iletişime geçen tüm hedef kitle ile özel olarak konuşuldu. Instagram özel mesaj gruplarına girilerek arkadaş gibi sohbet edildi, fotoğraf ve videolar paylaşıldı. Bu şekilde hem reklam filmine hem ürüne, hem de tüm projeye olan ilgi artırılmış olundu. Sadece Dimes Club’ın etiketlendiği videolar takip edilmedi, reklam film müziği ile üretilen videolar ve kullanılan hashtagler ile takipler yapılarak hedef kitle ile hep iletişim halinde kalındı. Takip ettikleri TikTok fenomenlerinin videoları altında Dimes ile ilgili yorum yazanlarla iletişim sağlanarak hedef kitle ile duygusal bağ kuruldu. TikTok’taki marka hesabında influencerlar ile çekilen videolar yoğun olarak kullanıldı. 

Link: https://youtu.be/oMeO-ezh6U4