MENÜ

DİMES Kapışması | Smoothie x Milkshake

Kategori : Harekete Geçirme / Topluluk Oluşturma Kampanyaları
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Influencer Pazarlaması
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Dimes Ajans(lar) : Reklamania Creative Cats & Dogs

Reklamın hedefleri: DİMES, Türkiye’de gençler arasında trend olan Milkshake ve Smoothie ürünlerini sahiplenmeyi hedefledi. Bunun için de tıpkı ürünler gibi lansmanın da genç ve inovatif olması gerekliydi. DİMES, bu reklam ile 2020’de gerçekleştirdiği TV ve TikTok entegre lansman kampanyasıyla Z kuşağı ile kurduğu bağı korumayı ve güçlendirmeyi hedefledi. Geçen sene TikTokerları ilk kez TV’de oynatan marka olarak hedef kitle ile bağ kuran DİMES, bu sene de TikTok’u odağına aldı.

Kampanyaya hem sanatçı hem de daha güçlü TikTokerları dahil ederek TikTok’taki engagement rekorunu kırmayı, ürün bilinirliliğini ve ilk akla gelme oranını arttırmayı hedefledi.

Hedef kitle: DİMES; samimiyet ve gerçekçilik arayan, eğlenceye ve arkadaşlarına düşkün, dijital dünyada var olan, yeniliğe açık, sosyal bireylerden oluşan Z kuşağını hedefledi.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: DİMES Kapışması, Türkiye’de ilk kez bir sanatçıyı ve TikTokerları bir araya getiren entegre kampanya oldu. Z kuşağının özünde kapışma ve gerçeklik; TikTokerlar arasında ise bitmeyen bir rekabet var. Bu içgörüden yola çıkarak, DİMES popüler TikTokerlardan iki farklı takım oluşturdu ve kendi iki ürünü arasında rekabet yaratan ilk marka oldu. Aleyna Tilki, kapışmayı ve ürünleri anlatan, rap ve pop müziklerini içeren bir şarkı hazırladı. Şarkıda 2 ürünün kısmında da farklı müzik türleri kullanıldı. İki takımın da ürünleri temsil eden farklı dans figürleri ve ikonik el hareketleri vardı; tüm bunlarla ürünler hedef kitleye anlatıldı. “Takımını Seç” mottosuyla kapışma başladı! Yaratıcı stratejinin temeli reklam değil, TikTok yapmak üzerineydi.

Kampanyanın medya stratejisi ise 3 farklı adımdan oluştu: heyecan yaratmak, bağ kurmak ve devamlılık. İlk aşamada, setten kamera arkası görüntüleri paylaşılarak hedef kitlede merak uyandırıldı. Kullanıcılardan gelen kapışma içerikleri Instagram’da restory yapıldı. Reklamı ilk olarak TikTok’ta canlı yayında izletildi, daha sonrasında TikTok’ta yayınlandı. TikTok Türkiye’de media-first kullanımlardan biri olan Premium Badge kullanıldı. İkinci aşama hedef kitlenin içerik üretimi, yine media-first kullanımlar olan Hashtag Challenge Plus ve Branded Emoji ile sağlandı. Kullanıcılar, şarkıyı ve ürünlerin ikonik hareketlerini kullanarak destekledikleri takımlar için içerikler paylaştı. Akımı kazanacak takımı en çok görüntülenme alan takım hashtag’inin belirleyecek olması, akıma katılımı arttırdı. Her mecranın kendine özel diliyle, hedef kitlemizle işetişime geçip binlerce yorum cevaplandı. Branded Emoji içi #dimeskapışması hashtagi ile kullanmak üzere ürünlerin minik emojileri tasarlandı. Sırf bu emojiyi kullanmak için akıma katılan bir sürü kişi oldu. Devamlılık aşamasında YouTube’a özel klip, özel kapışma videoları ve onların kamera arkalarını hazırlandı.

İnteraktif Taktikler: Bir TikTok influencer’ı olan DİMES Club, kampanya başlamadan önce TikTokerların canlı yayınlarına katılarak onlara hediyeler gönderdi. Uzun süredir DİMES’ten yeni bir kampanya bekleyen kullanıcılar heyecanlanmaya başladı. Düzenlemesi in-house dijital ekip tarafından yapılan 100’den fazla kamera arkası görüntüsü, lansmandan önce DİMES Club’ın TikTok hesabında paylaşıldı.

Filmde, TikTokerlar arasında popüler olan “diss” atmalara, toplu ağır çekim yürüyüşlere, free style danslara yer verildi. İki ürün için farklı ikonik hareketler oluşturuldu ve reklamda bu hareketlere de yer verildi.

Reklam ilk kez TikTok’ta canlı yayında izletildi ve ilk kez DİMES Club TikTok hesabında yayınlandı. Böylece, hedef kitleye verilen değer kanıtlandı. Reklam sosyal mecralar başta olmak üzere, TV’de de yayınlandı. Şarkı klibi ise sadece DİMES Club’ın YouTube hesabında yayınlandı.

TikTok’taki reklam filminde One Day Max Plus ve premium Badge gibi media-first kullanımlar yapıldı. Filmin üzerine ürünlerin stickerları yerleştirildi ve bu stickera tıklayan kullanıcılar online satışa yönlendirildi.

TikTok’ta başlayan kapışma Instagram ve YouTube’u da sardı. Kapışmayı köpürtmek için kamera arkası görüntüleri ve özel eğlenceli içerikler YouTube’da paylaşıldı. Kampanyayla ilgili UGC’ler DİMES Club’ın Instagram hikayelerinde paylaşıldı.

Z kuşağının sevdiği Snapchat ve Onedio gibi platformlarda da reklam filminin iletişimi yapıldı.

Link: https://youtu.be/VOqp1zwFIGc