MENÜ

Değişen Dünyada Kız Çocuğu Olmak

Kategori : Dijital Ses Reklamcılığı
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Aydın Doğan Vakfı Ajans(lar) : Digital Partners

Pazarlama Hedefi: Toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek, tüm kadınlar için eşit ve özgür bir dünyanın mümkün olduğu mesajını vermek
Reklamın Hedefleri: 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde YouTube'da canlı yayınlanan etkinliğin izlenme sayılarını artırmak, Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak, Platformda yer alan hedef kitlenin dikkatini çekerek harekete geçmesini sağlamak.
Hedef Kitle: Çocuk Sahibi Anne/Babalar
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Uzun yıllardır 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü sahiplenen ve her yıl o gün özelinde bir organizasyon gerçekleştiren Aydın Doğan Vakfı için 2020 yılında bu etkinlik pandemi sebebiyle online platformlara taşındı. Hem bu etkinliğe dikkat çekmek hem de değişen dünyada kız çocuklarının yaşadığı zorlukların ve karşılaştıkları önyargıların altı çizilmek istendi. Bu amaç için mecra olarak Spotify belirlendi. Spotify için hazırlanan bu reklamlarda diğer reklamlardan farklı olarak şarkı biter bitmez reklamın başlaması değil şarkı bittikten 3 saniye sonra reklamın başlaması amaçlandı. Bu sayede belirlenen hedef kitle alışılmışın dışında bir reklamla karşılaşmış oldu. Bu amaca uygun olarak başlayan reklamımız çocuğu olan anne ve babaların dinlediği listeler hedeflenerek yayına alındı.
Uygulama: Spotify reklam alışkanlıklarının dışına çıkılarak şarkı biter bitmez başlayan bir reklam değil, şarkı bittikten 3 saniye sonra başlayan bir reklam modeli geliştirildi. Reklamın metninde de bu 3 saniyelik sessizliğin ne olarak algılandığı ve bu algının ne kadar yanlış bir algı olduğu reklamı dinleyen kişilere duyurulmak istendi.
Link: https://youtu.be/gNIx74oh2B0