MENÜ
19.03.2020

COVID-19 Sırasında Uzaktan Çalışmak için İpuçları

Coronavirüs salgını tedbirleri kapsamında IAB TR ekibi de dahil olmak üzere birçok firma 16 Mart haftasından itibaren evden çalışma kararı aldı.

Bu süreçte birçok etkinlik iptal edilirken, yüz yüze yapılan toplantılar online platformlara taşındı. Toplantılar kadar; dosya paylaşımı, ekip iletişimi ve proje/iş takibi gibi konular için de online çözümler bulmak önemli hale geldi. Aynı zamanda evde geçirdiğimiz bu dönemde mental ve fiziksel sağlığımızı korumayı da ihmal etmemeliyiz.

1.   Uzaktan Çalışma Araçları:

Aşağıda iş ihtiyaçlarınız için inceleyebileceğiniz çözümlerden bazılarına ulaşabilirsiniz:

·      Ekip İçi İletişim: Microsoft Teams, Facetime, Google Hangouts, Skype

·      Dosya paylaşımı: Dropbox, Google Drive, One Drive, Microsoft Teams, SendGB, Sharepoint

·      Online Toplantılar: Adobe Connect, Facetime, Skype, Teams, Zoom, Gotomeeting

·      Proje / İş takibi: Asana, Basecamp, Jira, Microsoft To Do, Slack, Trello, Wrike

2.   Mental ve Fiziksel Sağlık

Evden çalışma beraberinde birçok sorun getirebilir: daha üretken işler ortaya koymak için gerekli sosyal bağlar bozulur, ev ve iş arasındaki sınırlar bulanıklaşır ve iletişim tamamen değişir. Bunların önüne geçmek için birkaç öneri:

-       Çalışmalarınızı mesai saatleriyle sınırlandırın. Acil olmayan konular haricinde mesai saatleri dışında iş hakkında konuşmamaya dikkat edin. İş ve kendinize/ailenize ayıracağınız zaman arasındaki dengeyi korumak oldukça önemli.

-       Rutini korumak oldukça önemli. Alarmınızı her zamanki saatinize kurun ve günlük hazırlıklarınızı aynı şekilde sürdürün. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamayı ihmal etmeyin.

-       Ekip arkadaşınızla video görüşmeleriniz için takviminizi önden ayarlayın.

-       Aktif olun! Evde kalınan bu dönemde spor egzersizlerini de ihmal etmemek oldukça önemli. Aşağıda bu konuda da birkaç öneri bulabilirsiniz: Nike Run Club, Obe Fitness, CorePower Yoga.

3.   Verimlilik İçin İpuçları:

-       Verimlilik için zamanlayıcı kullanın. 30 dakika çalışma – 5 dakika ara şeklinde 4 ya da 5 tekrar yapın. En az 4 döngü sonrasında 20-25 dakikalık daha uzun bir ara verin.

-       Çalışma yerinizi belirleyin. Koltukta ya da yatakta çalışmaktan kaçının. Gerçek bir çalışma alanı belirleyin ve buna uymaya özen gösterin. Bu alanın TV’den ya da diğer dikkat dağıtıcı etkenlerden uzakta olması önemli.

-       E-mail metinlerinizi kısa ve öz tutun.

-       Online toplantılardan 5 dakika önce hazır olarak toplantıların vaktinde başlamasına katkıda bulunun.

IAB TR olarak günlük iş akışının mümkün olduğunca az sekteye uğraması için gerekli adımları atma gayretindeyiz, bu konuda sizin görüş ve önerilerinizi de duymaktan mutluluk duyarız.

Bu dönemde IAB TR ekibi olarak sizlerin ihtiyacı olan konularda sizlere destek olmaya devam edecektir: Finansal konular için: ertan.oner@iabturkiye.org , MIXX Awards, UniChallenge konuları için ilhan.demir@iabturkiye.org Sertifika Programı ve Dikey Eğitimlerimiz için: yasemin.kocak@iabturkiye.org ile iletişime geçebilirsiniz.

Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. En yakın zamanda tüm süreçlerin normale dönmesini umar, hepinize sağlıklı günler dileriz.