MENÜ

Cheetos Mega-Tipeez

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Cheetos Türkiye Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Cheetos, prime time’da tv reklamı girmeyi etik olarak doğru bulmuyordu. Bu açığı kapatmak için internette bir çalışma yapmak hedeflendi.

Kampanyanın amacı: İnternet kanalını kontrol altına alabilmek amacıyla 1.512.519 çocuk kullanıcısı bulunan Tipeez.com üzerinden ilerlemeye karar verildi.

Hedef kitle: 7-12 yaş arasında tüm çocuklar hedef kitleyi oluşturdu.

Yaratıcı strateji: 1.5 milyonun üzerinde çocuk kullanıcısı bulunan Tipeez.com’da Cheetos’lu bir dünya yaratıldı: Mega Dünya!

Uygulama: Bu süreçte bir hikâye üzerinden ilerlendi. Tipeez.com’da öncelikle bir cisimin yaklaştığı duyuruldu, teaser’la merak uyandırıldı. Kullanıcılardan bu cismin ne olduğunu tahmin etmeleri istendi ve doğru tahmin edenlere oyunlarda kullanmaları için TipPuan hediye edildi. Gökten düşen bu cisimle bu sakin dünyaya eğlence ve hareket getirildi.

Daha sonra kullanıcılara bu cismin aslında içine girilen, oyun oynanabilen ve kullanıcılarla interaksiyonda bulunabilen bir dünya olduğu gösterildi. Markanın maskotu Chester’ın sırtında taşıdığı Mega Dünya’yı tüm kullanıcılara açıldı. Çocuklara özel bu sosyal ağ, aksiyon ve sohbetlerle yönetilebilir bir mecra haline getirildi. Tipeez.com’da var olan oyunları hem Cheetos’la entegre edip geliştirildi, hem de bu oyunlara yenileri eklendi.

Sonuç: Kampanyanın faal olduğu 4 ay boyunca;

1.100.000’in üzerinde kullanıcı Cheetos Mega Dünya’yı ziyaret etti.

Mega Dünya içindeki oyunlar 245.000’in üzerinde oynandı.

12.000’den fazla kişi, Chester’la interaksiyona geçerek ona seslendi.

Mega cismin ne olduğunu tahmin etme yarışmasına 5.500 kişi katıldı.

3.000 kişi, QR kodu okutarak Augmented Reality uygulamasını gerçekleştirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/57269439