MENÜ

Çanakkale’ye mektuplar

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Pure New Media

Pazarlama hedefi: Türkiye’nin iletişim devi Turkcell, sponsoru olduğu 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma Günü’nde “Turkcell’le Bağlan Hayata” söyleminde saklı olan, iletişimin hayatımızdaki önemini günümüz insanına güçlü bir şekilde anlatmak istiyordu.

Kampanyanın amacı: Tüm iletişim mühendisliği, savaşla bağı olan vatandaşları onlar için savaşmış olan askerler adına harekete geçirmek üzere kurgulandı. Hazırlanan video ve iletişim materyalleri ile insanların mikro siteye gelerek mektupları cevaplaması hedeflendi.

Hedef kitle: Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları.

Yaratıcı strateji: Bugün sevdiklerimize ulaşmak parmaklarımızın ucunda ama bunun öneminin farkında değiliz. Bu kampanya da günümüz insanına bir asır önce, onca imkansızlığa rağmen iletişimin insanları nasıl hayata bağladığını göstermek ve mesajı vurucu bir dille vermek istedi.

Uygulama: Hazırlanan videolar kendi dilinde, ülke hedeflemesi yapılarak Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yayınlanacak şekilde Facebook’ta dark post olarak çıkıldı.

Sonuç: Web sitesine 1.686 mektup geldi, #ÇanakkaleyeYazıyorum hashtag’i 11,5M Trend Impressions elde etti, video 3.7 milyondan fazla izlendi, yazılı basında 28 haber ile gazetelerde yer alındı ve bu haberler ile 3.368.505 kişilik erişim sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8J8KS28i_CQ&feature=youtu.be