MENÜ

#BÜYÜKRESMİGÖR

Kategori : Mobil Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Uluslararası Af Örgütü Ajans(lar) : Mobilike Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Hedef kitlenin mülteci hakları için hazırlanan yollardakihaklar.org adresine girmelerini ve konunun ciddiyetinin farkına varmalarını sağlamak.

Kampanyanın amacı: Sıradan bir karar vererek Instagram’da fotoğrafını paylaşan insanların, zor bir karar vererek anayurtlarından göç eden insanlara destek olmaları ve onların hakları hakkında bilgilenmeleri için farkındalık oluşturmak.

Hedef kitle: Instagram mecrasını sıklıkla kullanan mobil dergi okuyucuları.

Yaratıcı strateji: Belirli bir dünya görüşü ve duyarlığa sahip olan hedef kitle, mülteci sorununun farkında olmasına rağmen sivil boyutta neler yapabileceğinden habersizdi. Bilgisizlik bir yana, hayat herkes gibi onlar için de olanca sıradanlığıyla devam etmekteydi. Hedef kitlenin hayatında yeri olan sıradan eylemlerden biri de kuşkusuz Instagram’dan fotoğraf paylaşmaktı. Okur yazar kitlenin takip ettiği mobil dergiler mecra olarak kullanılarak, ilgilerini de Instagram çerçevesiyle çekerek interaksiyonlu bir banner tasarlandı ve kitle UAF’nin web sitesine çekilmek istendi.

Uygulama: İnteraksiyonlu bannerla hedef kitleyi şaşırtmak kampanyanın temelini oluşturdu. Aylık dergisini karıştırırken bir anda Instagram postuyla karşılaşan kullanıcılar, post metinlerinde kendilerine söylenen dergi döndürme eylemini gerçekleştirdi ve verilmek istenen mesajı kolay ve eğlenceli bir jestle aldı. İçeriğin kendisi de hedef kitlenin ilgisini çekmek için biçilmiş kaftandı. Instagram klişeleri, her kullanıcının çektiği ya da beğendiği görsel konseptlere ulaşılmasını sağladı. Yemek, yelkenli ve sokak sanatı gibi güzel görsellikler CTA mesajımızla Instagram kadrajı dışına taştı ve gerçek, kullanıcıların gözü önüne serilerek etkili bir görsellik oluşturuldu. Instagram kadrajından dışarı taşan mültecilerin, sıradan hayatlara nasıl dahil oldukları bu şekilde vurgulandı. CTA mesajıyla okuyucular, mültecilere destek olmak adına yollardakihaklar.org kampanya sayfasına çağırıldı. Sayfayı inceleyen okuyucular mülteci hakları hakkında bilgilenirken, imza kampanyasına da katılım olanağı sağladı.

Sonuç: Mobil bannerlar 26.527 impression aldı. Beş gün içinde 610 kişi reklama tıkladı ve kampanyadan haberdar oldu. Türkiye’de ortalaması %1 olan mobil bannerlar %2,3 CTR ile aşarak normalden %130 daha fazla tıklama aldı. Site ziyaretçi sayısı kampanya döneminde 6 katına çıktı. Kısaca sıradan eylemler zor kararlara destek oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=q50tObbwtlY&feature=youtu.be, http://temp.wandastage.com/amnesty