MENÜ

Bir Dergi Cep Telefonuyla Hazırlanabilir mi?

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Samsung Türkiye Ajans(lar) : Mobilike Punch

Pazarlama Hedefi:   Samsung’u akıllı telefon pazarında ilk tercih edilen ve en çok arzulanan marka haline getirirken; tüketici ile daha güçlü ve uzun soluklu ilişkiler kurmak

- Günlük hayatta kolaylık sağlayan özellikleri ile diğer akıllı telefonlardan ayrışan Note kategorisi için farkındalık yaratmak ve bu kategorideki pazarı genişletmek

Kampanyanın amacı:   Teknolojiyi yakından takip eden okurlara ulaşarak ürünün tüm özelliklerin0i dergi oluşturma aşamasında göstermek

Hedef kitle:  20-44 yaş grubu 

- Teknolojik gelişmeleri takip etmeyi seviyor, yeniliklerle ilgili haberleri okuyor
- Gündemi ve popüler kültürü farklı kaynaklar üzerinden takip etmeye çalışıyor, özellikle telefonlarından internete bağlanmayı tercih ediyor
- Fikirlerini sosyal medya üzerinden paylaşıyor ve çevresindeki insanları yönlendiriyor.

Yaratıcı strateji: - Cep telefonlarının evrimiyle birlikte dijital medyada sunum ve erişim teknikleri de dönüşümden nasibini çoktan aldı. Teknolojiyi hayatlarının merkezine koyan insanların yakından takip ettikleri teknoloji dergilerinde yer alan güncel haberlerin ve detaylı ürün incelemelerinin önemi biliniyordu.

- Dergileri hazırlayan teknoloji editörleri için cep telefonları erişim, iletişim ve üretim araçlarının hepsini kapsıyor. Biz de bu gerçekten yola çıkarak Türkiye’nin en popüler teknoloji dergisinin yeni sayısında tüm hazırlık sürecinin merkezine Samsung ürünü konuldu ve bu üretim sürecini an be an web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takipçilerle paylaşıldı.

- Log dergisinin yazı işleri ekibi, Samsung Galaxy Note 3 ile dergilerini hazırlarken kullanım alışkanlıklarına göre üçe ayrıldılar: Mobil Severler, Klavye Tutkunları ve Monitörsüz Yapamayanlar. Her 3 grup da ellerinde tek cihaz ile işlerini yaparak yeteneklerini gözler önüne serdiler.

Uygulama:

- Log dergisinin Kasım 2013 sayısı akıllı telefonlar arasında ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan Samsung Galaxy Note 3 ile hazırlandı.
 
- Bir derginin dizüstü bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, video kameralar, tabletler, ses kayıt cihazları, 3G modemler, harici depolama aygıtları olmadan akıllı bir telefon ile hazırlanabileceği ispatlandı.

- Samsung Galaxy Note 3 ile yapılan çekim en kısa sürede en fazla alternatif üretilen kapak çekimlerinden biri oldu. Provalar hariç 3 farklı kıyafet kombinasyonuyla tam 542 kare çekildi ve en kusursuz görünen kare kapak fotoğrafı olarak seçildi.

- Dergide kullanılan fontların tümü Note 3 ile tasarlanan fontailesinden seçildi ve dergide özel etiketlerle duyuruldu.

- Sadece Galaxy Note 3 kullanılarak Note 3 kullanıcılarına özel bir font ailesi yaratıldı ve 4 farklı font ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

- Note 3 ile çizilen illüstrasyonlar da Note 3'ün yaratıcı yeteneklerini ön plana çıkardı.

- Projenin başından sonuna kadar tüm merkezinde Galaxy Note 3 yer aldı.

- Log dergisinin Samsung Galaxy Note 3 ile hazırlanma süreci Log.com.tr üzerinden adım adım anlatıldı.

- Aynı zamanda #note3ilemumkun hashtag’i ile Twitter ve Facebook hesaplarından da eş zamanlı olarak paylaşıldı

- Proje basılı dergi, internet sitesi, sosyal medyanın yanı sıra interaktif tablet uygulamasıyla da mobilde desteklendi. Okurlar interaktif uygulamada kendi kapaklarını tek dokunuşla çektiler.

Sonuç:   

 Log dergisi Kasım sayısı %27 satış artışı yakaladı
- Toplamda 42.000 civarında LOG Dergisi okundu
- Sosyal medyada paylaşımlar 265.000 kişiye ulaştı
- Log.com.tr’de #note3ilemumkun hashtag'i üzerinden 300.000'den fazla görüntülenme gerçekleşti.

 Log dergisinin Kasım sayısında tanıtılan teknolojik ürünlerin hepsinin önüne geçildi

- Galaxy'nin yeni Note lansmanıyla birlikte proje yakından takip edildi, pozitif yorumların oranı % 90 seviyesinde gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=_dyT4QLH9PQ&feature=youtu.be