MENÜ

Big Mac Sos

Kategori : Dijitalden Mağazaya
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : McDonald's Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama Hedefi:  Big Mac’in 40. yılında lanse edilen Big Mac sosun duyurusunu yaparak, bilinirlik yaratmak.

Kampanyanın Amacı: Big Mac Sos’un tadı algısıyla farkındalık yaratmak.

Hedef Kitle: Big Mac’i severek yiyen, efsane sosu hayatında her zaman merak konusu olmuş; Big Mac sos aşkını her ürünle denemek isteyen özellikle gençler ve genç yetişkinler.

Yaratıcı Strateji: Big Mac sos Türkiye’de efsaneleşmiş ve özellikle Big Mac severler tarafından üzerine çokça konuşulan bir sos. Bu yüzden bizde Big Mac severler, bu efsane sos etrafına toplanarak lansman öncesi Big Mac sosa ilginin artırması istendi.

McDonald’s Big Mac Sos’un lansman kampanyası için 5 haftalık bir iletişim planı hazırlandı. Bütçenin büyük oranı bilinirlik sağlamak amaçlı kullanıldı. TV, OOH ve Dijital kullanımlar ile kampanya desteklendi. OOH’da CLP ve Pano kullanımına ek olarak hedef kitleye uygun olarak üniversitelerde raket ve ekran kullanımı yapıldı. Dijitalde sosyal medya, video, programatik kullanımları oldu. Ayrıca işbirliği yapılan Influencer (Halil Söyletmez) ile Big Mac Sos projesinin tanıtımı viral video içerikleriyle yapılarak, sosyal medya üzerinden bir çalışma yürütüldü. Onedio ile native içerikler hazırlanarak sosyal medyada boost edildi. Facebook AR kullanımı yapıldı.

Uygulama: Lansmandan iki gün önce, Instagram hesabından bir kod paylaşıldı. Bu kod sayılardan ya da harflerden değil, insanların Big Mac sosa herkesten önce ulaşması için komik hareketler yapmasından oluşuyordu. Tüketicilerden verilen kodu, restoranlarda kasiyere göstererek Big Mac sosa herkesten önce sahip olmaları sağlandı. Böylece ortaya hem eğlenceli hem de komik görüntüler çıktı.

Daha fazla insana ulaşmak için hedef kitlenin takip ettiği influencerlar da kampanyaya dahil edildi.

Sonuç:  Lansmandan iki gün önce, markanın Instagram hesabından bir kod paylaşıldı. Bu kod sayılardan ya da harflerden değil, insanların Big Mac sosa herkesten önce ulaşması için komik hareketler yapmasından oluşuyordu. Tüketicilerin dijitalde verilen kodu, restoranlarda kasiyere göstererek Big Mac sosa herkesten önce sahip olmaları sağlandı. Kampanya 1.078.783 total erişim elde etti. İki gün içinde 1.637 sos, kodla birlikte hediye verildi. Big Mac Menü satışları geçen yıl aynı döneme oranla %16 arttı. McDonald’s restoranlarında satılan yan ürünlerin satışları geçen yılın aynı dönemine göre %15,6 arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=JMddJnVjiLQ&feature=youtu.be