MENÜ

Ben Türkiye’yim

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Nike Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: 2012-13 sezonu için Nike tarafından üretilen Türkiye Milli Futbol Takımı formasının lansmanı yapılacaktı. Ağırlıkla sosyal medya üzerinden ilerleyecek kampanyada Türk futbolunu destekleyenlerle daha yakın bağ kurma ve onlara yeni forma ile unutamayacakları bir deneyim yaşatma ihtiyacı bulunuyordu.

Kampanyanın amacı: Dünyanın en coşkulu, en inanan taraftarı için dünyada daha önce hiç kullanılmamış bir teknoloji geliştirilerek içindeki coşkuyu takımına ve tüm Türkiye’ye ulaştırılmak istendi.

Açıkhava bunun için en uygun mecra; lokasyon da tabii ki Türkiye’nin en kalabalık yeri Beyoğlu idi. Futbolun en çok yaşandığı yerlerden biri olan Bağdat Caddesi’ni de unutulmadı. Böylece Türk Milli Takımı’mızı desteklerken en çok ziyaret edilen iki Nike mağazasına da trafik yaratmış olunacaktı

Hedef kitle: Türk futbolunu destekleyen futbolseverler

Yaratıcı strateji: Hedef kitlenin mobil cihaz kullanım alışkanlıkları göz önüne alınarak, Algida dolaplarına çekmek ve yeni ürünümüzden haberdar etmek için konum tabanlı çalışan eğlenceli bir mobil oyun geliştirildi. Bu oyun sayesinde tüketicilerin yeni ürünü promosyonlu bir şekilde test ederken, market rutinlerinin dışında olan ancak ürünümüzün satıldığı market içi noktalara ulaşması temel hedefti.

 Uygulama: Beyoğlu Nike mağazasının vitrinine bir videowall yerleştirildi. Mağaza ziyaretçileri içerideki özel alanda yeni formayı giydiler. Deneyimin daha gerçekçi olması için tüm duyularına hitap edildi; çim zemine bastılar, kendilerini stadın içinde gördüler ve maç seslerini duydular.

Formayı ilk kez deneyip ükesini desteklerken görüntülendiler. Ancak bu o kadar kolay değildi. Yüreğinin en derinlerden gelen coşkuyu kamera karşısında göstermeleri gerekiyordu. Çünkü dünyanın ilk ‘sese duyarlı’ fotoğraf makinesinin karşısında duruyorlardı; belli bir desibelin üzerinde ses çıkarınca otomatik olarak çeken bir fotoğraf makinesi!

En yüksek sesle bağıranlar fotoğraflandı ve Facebook bağlantılı ekrandaki resimlerinin altına özel sloganlarını yazdılar. Bu resimler mağazanın vitrinindeki videowall’da yayınlandı, en iyileri ise YKB binasında. Bu uygulamayla eş zamanlı olarak Twitter’da paylaşılan tüm #bentürkiyeyim mesajları canlı olarak Bağdat Caddesi’ndeki Nike binasının duvarına projekte edildi.

Sonuç: Facebook Nike Football Turkiye sayfasında 15.556 ‘like’, 3.058 yorum ve 1.000e yakın paylaşım gerçekleşti. Twitter’da 1450 #bentürkiyeyim mesajı paylaşıldı ve ‘trending topic’ oldu. Milli futbolcuların sosyal medyadaki yorumları 34binden fazla kez ‘beğenildi’, 1.000’e yakın paylaşıldı.

Beklentinin çok üzerinde; binden fazla taraftar Nike mağazasında fotoğraf çektirdi. Dünyada ilk defa kullanılan bir sistem sayesinde Türkiye’de ilk defa bir perakende deneyimi dijital açıkhava mecrasında gerçekleşti.

Milli takım teknik direktörü tarafından en çok beğenilen «Güç armandaki yıldızdır» sloganı takımın yaz kampı çalışmalarında giydiği formaya yazıldı ve taraftarın futbola en güzel şekilde dokunması sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=NPngWLrG3p4&feature=youtu.be