MENÜ

Ben Niye Yokum?

Kategori : Viral
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Yılın En İyisi
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : C-Section

Pazarlama hedefi:    

  • Rock’n Coke festivalinin bilinirliğini artırmak
  • Rock’n Coke Festivali’nin marka değerini geliştirmek
  • PR faaliyetleri için içerik yaratmak

Kampanyanın amacı: Türkiye’nin en büyük müzik festivali Rock’n Coke, 2 yıl aradan sonra tekrar düzenleniyordu. Her zaman olduğu gibi, bu yıl da en çok merak edilen konu festivalde kimlerin sahne alacağıydı. Festivale katılacak sanatçıları, dikkat çekici bir şekilde duyurmak ve bu isimleri herkes tarafından konuşulmasını sağlamak reklam çalışmasının temel amacıydı.

Hedef kitle: 16-39 yaş arası gençler ve genç erişkinler

Yaratıcı strateji: Strateji, hedef kitleyi tetiklemek üzerine kurgulandı. Amaç, bir yandan dikkat çekerken, bir yandan da festivalde sahne alacak sanatçıları duyurmaktı. Hedefe ulaşmak için kontekst olarak dikkat çekici ve komik bir çözüme odaklanıldı.

 Uygulama: Yaratıcı çözüm olarak Rock’n Coke’un temel kavramıyla ile hiç alakası olmayan bir popçu üzerinden ilerlendi ve Tarık Mengüç’ün rol aldığı sitem dolu bir klip çekildi. 

Son derece gerçekçi bir anlayışla çekilen video yayına girdiği ilk günden itibaren sosyal medyada yoğun ilgi uyandıran bir çalışma oldu. Çoğunluk tarafından “viral” olarak nitelendirilmedi ve Tarık Mengüç’ün gerçekten böyle bir şarkı yaptığı sanıldı. TV ile beraber yaklaşık 5 milyon izlenen videonun sonucunda “Tarık Mengüç’ün Rock’n Coke’a alınması lazım” görüşleri gelmeye başladı. Rock’n Coke günü geldiğinde Tarık Mengüç gerçekten sahneye çıktı. Böylece konunun 3. kez gündeme girmesi sağlanmış oldu. 

Sonuç: Kampanyaya alkislarlayasiyorum.com video sitesinin ana sayfasından seed yayını ile başlandı. Dakikalar içerisinde kullanıcılar Youtube hesaplarından videoyu paylaşmaya başladılar. Video yüklendikten yarım saat sonra, izlenme sayısı 250.000’e ulaştı. Tek kanaldan yayılan viral etki, müzik sitelerinde (Karnaval, Fizy, TTNET, Numberone vb.) haber içeriği olarak ana sayfa manşet alanlarından konumlandırma ile desteklendi. 1 hafta sonunda 60 farklı kanaldan 2,261,014 izlenme gerçekleşti. Müzik sitelerinde yayınlanan advertorial’ların toplam okunma sayısı 5,713,905 olarak gerçekleşti. 20 günlük search volume’larından yayın haber içeriklerinin yayınlandığı günler Rock’n Coke aramalarında artış oldu. Video aynı hafta içerisinde gerçek haber niteliğinde birçok farklı haber sitesinde organik olarak yayınlandı. Buzz Monitoring’den gelen bilgilere göre toplamda 70.152 Rock’n Coke buzz’ın içerisinden %12’si Tarık Mengüç ile ilgili gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

csdlab.com/Mixx/Coca-Cola-Ben-Niye-Yokum/