MENÜ

Balık Tivi YouTube Kanalı

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Eti Ajans(lar) : Güzel Sanatlar Sotka

Pazarlama hedefi: Çocuk hedef kitlede marka bilinirliğinin artırılması ve marka bağının kuvvetlendirilmesi.

Reklamın hedefleri: Ana KPI’lar, Balık Tivi kanalı abone, gösterim sayısı, gösterimlerden gelen izlenme sayısı ve toplam izlenme rakamlarını bir önceki yıla göre artırmak ve bu sayede kitleyi büyütmek.

Hedef kitle: 5-11 yaş çocuklar

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Çocuklar tarafından sevilebilecek, eğlendirici ve aynı zamanda öğretici içerik konseptleri balık karakterlerinin kişilik özellikleri ile eşleştirilerek içerik serileri yaratıldı. Deneylerden, en çok merak edilen ilginç konulara, oyunların en eğlenceli anlarına, aile ile birlikte yapılabilecek keyifli aktivitelerden şarkılara birçok farklı içerik çocuklarla ve aileleri ile buluşturuldu. İletişimi daha da güçlendirebilmek ve Balık Kraker & Balık Tivi linkini kurabilmek adına çok sevilen balık karakterlere ürün ambalajlarında yer verildi, böylece proje raflara da taşınmış oldu. Zamanla balık ailesine, hedef kitlenin Youtube’da takip ettiği popüler konuları işleyen yeni üyeler de eklendi. Bu karakterlerin kendi alanlarında ürettikleri içeriklerle hesap zenginleştirildi. Her hafta paylaşılan video içeriklerle kesintisiz iletişim sürdürüldü.

Uygulama: Youtube’da en çok aranan çocuk şarkıları analiz edildi. Bu şarkılar marka karakterleriyle yeniden seslendirilerek klipler haline getirildi ve kanal açılışı bu içeriklerle gerçekleştirildi. Böylece yeni bir kanala kıyasla ilk ayda 3 milyon izlenme ve yüksek bir trafik elde edildi. Bu kullanım, kanalın organik trafik alması için önemliydi. Özel günlere ve gündeme özel içerikler üretildi. Anneler gününde evdeki malzemelerle kendin yap hediye alternatifleri anlatıldı, covid salgını başladığında el yıkamanın öneminden bahsedildi. Youtube aramalarında üst sıralarda çıkabilmek adına, videoların başlık ve açıklama metinleri SEO performansını yükseltecek biçimde dizayn edildi. Kullanılan her True View reklamda, “related video extension” ürünü kullanılarak kanaldaki benzer içeriklerin tanıtımı yapıldı. Bir reklamla birden fazla video tüketilmesi sağlandı. Her hafta aynı gün ve saatte paylaşım yapılarak, takipçilerde alışkanlık oluşması sağlandı. Youtube’da en çok tüketilen 3 içerik tipini temsil eden “Youtuber Balıklar” (Gamer Balık, Vlogger Balık, Gezgin Balık) isimli yeni karakterler yaratılarak hem yeni içerik serileri üretildi hem de ürün ambalajlarında bu karakterlere yer verilerek paketlerin üzeri kanalın tanıtımı için kullanıldı.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=5ip5RqvMRBc&feature=youtu.be