MENÜ

Avon Temsilci Başvurusu - Bilinirlik Çapraz Strateji İletişimi

Kategori : B2B
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Avon Ajans(lar) : Maxus Global

Pazarlama hedefi: Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen kozmetik markalarından Avon tüketiciye temsilci olup satış yaparak kazanç sağlama imkanıda sunmaktadır. Avon Türkiye’nin pazarlama boyutu da iki önemli hedefi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sene boyunca yapılan dijital iletişimler sayesinde satış temsilcisi adedini arttırmakken, bir diğeri ise ürünlerinin bilinirliğini ve satışını arttırmaktır. Bu iki hedef farklı ve ya aynı iletişim kanallarında aktif şekilde yıl boyu devam etmektedir.

Kampanyanın amacı: Fırsat ve bilinirlilik konusunda yapılan iletişimlerde her 1.000 Tekil kullanıcıdan 6’sının ürün satın alırken 11’inin de Temsilci başvuru sayfasını doldurduğu gözlemlendi. Buradan yola çıkarak kullanıcı davranışlarına göre aynı envanterden aynı bütçe ile farklı görsel ve farklı iniş sayfaları üzerinden gelen kullanıcıların temsilci olmalarını sağlamak. Data hedefleme ile temsilci edinme maliyetlerini düşürmeyi ve farklı görsel/yayın gruplarından da temsilci edinmek.

Hedef kitle: Siteye gelen temsilci olma ve satın alma yönlerinden birinde aksiyon alan veya almayan kullanıcılar (HK: 35-45 Kadın ABC1)

Yaratıcı strateji: Data kullanımı ve marka datası üzerinden programatik sayesinde akıllı hedefleme.

Uygulama: Data kullanımı ve marka datası üzerinden programatik sayesinde akıllı hedefleme.

Sonuç: Data kullanımı ve marka datası üzerinden programatik sayesinde akıllı hedefleme. 
Kampanya sonucunda satış temsilcisi ol mesajlı görsellere göre ürün ve fırsat mesajlı görseller üzerinden 40% daha fazla temsilci datası toplandı. Birim maliyetleri 35% düşürüldü. Çalışmanın sonunda yıl boyu devam eden temsilci ol mesajlı yayınlara ek olarak ürün ve fırsat içerikli görsellerle de temsilci kazanımına devam etme kararı alındı. Hem bu görsellerden satış elde etme hem de temsilci ağını hali hazırda yapılan iletişimler ile büyütme fırsatı yakalandı. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ayn61NEZhQM