MENÜ

Aşkını Uzat Uzatabildiğin Kadar

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Rabarba

Pazarlama hedefi: Cornetto’nun her yaz geleneksel olarak yaptığı 1 alana 1 bedava promosyon kampanyasına ek olarak 2012 yazında marka mesajını destekleyecek farklı, eğlenceli bir promosyon kampanyası yapma arayışına gidildi. Markanın “Aşkını Uzat Uzatabildiğin Kadar” sloganından yola çıkarak çok mecralı, interaktif bir kampanya hazırlandı.

Kampanya amacı: Cornetto’nun geleneksel marka mesajını destekleyerek, müşterilere interaktif bir deneyim yaşatmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş aralığındaki şehirli, genç çiftler

Yaratıcı strateji: Cornetto satın alan tüketiciler önce külahların içindeki buldukları şifreyi kısa mesajla 3030’a gönderip akşamdan sabaha 120 dakika konuşma hediyesi kazandılar. Her katılımcıya ilk katılımlarından sonra bir IVR araması yapılması planlandı. Tıpkı televizyon reklamlarındaki gibi tek nefeste “aşkıııım” diye bağırmaları istendi.  Tüketiciler aşklarını haykırırken ses kayıtları alındı. Aşkını en uzun haykıran tüketiciler hem Cornetto ayıcığı kazanma şansı elde etti hem de markanın “aşkını uzat uzatabildiğin kadar” sloganını eğlenceli bir şekilde yaşadı.

Uygulama: Cornetto In Love ve Disc satın alan tüketiciler külahların içindeki şifreyi Turkcell 3030’a kısa mesaj attılar ve akşamdan sabaha 120 dakika konuşma kazandılar. İlk katılımını tamamlayan her tüketiciye IVR araması yapılarak televizyon reklamındaki gibi tek nefeste “Aşkıııım” diye bağırmaları istendi. Ses kayıtlarına göre aşkını en uzun süre haykıran 500 tüketici Cornetto Ayıcığı kazanma şansı elde etti.

Kampanyada birçok yenilikçi mobil pazarlama uygulamaları kullanıldı. Turkcell izinli veri tabanındaki tüketicilere hedefli SMS ve hedefli MMS gönderildi. SMS, lokasyon bazlı SMS, MMS ve callback IVR aracılığıyla tüketicilere ulaşıldı.
Kampanyaya ilk katılımlarında IVR ile ulaşılamayan tüketiciler callback IVR üzerinden Cornetto Türkiye’nin Facebook sayfasına aynı deneyimi yaşamaya yönlendirildiler. Televizyon reklamındakine benzer deneyimi  Facebook uygulaması içinde yaşadılar. Uygulamaya giriş yapan tüketiciler, önce cep telefon numaralarını verdiler ve anında gelen IVR çağrısını açıp “aşkıııım” diye haykırarak ses kayıtlarını bıraktılar. Bu sırada Cornetto reklamlarından tanıdığımız ayıcık aşklarını daha uzun süre bağırmaları için jest ve mimikleriyle katılımcıları motive etti. Tüketiciler Cornetto televizyon reklamında gördükleri  “Aşkını Uzat Uzatabildiğin Kadar” tecrübesini hem cep telefonu hem de Facebook üzerinden birebir yaşadılar.

Türkiye’de ilk defa bir marka tüketicilerine lokasyona özel sponsorlu ücretsiz konuşma dakikaları etti. Çeşme Aya Yorgi'de bulunan beach clublardaki kişilere lokasyon bazlı kampanya tanıtım mesajı gönderildi. Özellikle haftasonu yapılan bu mesajlarla kampanyaya katılımın artması hedeflendi. Ve yapılan lokasyon bazlı gönderimler sonucunda kampanyaya en yüksek katılım alındı.

Sonuç: Cornetto 2012 yaz kampanyası ile farklı medya kanalları ve farklı ekranlar tek bir deneyimde birleştirilerek, tüketicilerin televizyon reklamında gördüğü “Aşkını Uzat Uzatabildiğin Kadar” konseptini hem cep telefonu hem de Facebook üzerinden birebir tecrübe etmeleri sağlandı. Kampanyanın ilk iki ayında 1.4 milyon mobil katılım alındı. Kampanya boyunca 400.000’in üzerinde başarılı IVR ses kaydı alındı. Ayrıca Cornetto Türkiye Facebook sayfasına 100.000 yeni Facebook fan’ı kazandırıldı.

Kampanya 17 Aralık 2012’de sona erdi. Kampanyaya toplamda 1.915.000 katılım alındı. Bu rakamın 1.670.000’ini tekil katılımcılar oluşturuyor. Yani kampanyaya 1.670.000 farklı kişi katılım yaptı. Çeşme’ye yapılan lokasyon bazlı gönderim ardından günlük en yüksek katılım, 26.000 olarak gerçekleşti. 200.000’den fazla kişi kampanyaya birden fazla katılım gösterdi. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=qZ_1KLQtXlc