MENÜ

Aşkımızın Telvesi

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Arçelik Ajans(lar) : BLAB Ingage Media

Pazarlama hedefi: Türk Kahve Makinesi kategorisinden Arçelik Telve’yi yeniden bir arzu nesnesi haline getirme, Arçelik Telve’nin yeni tasarımıyla yenilendiğini duyurma

Kampanyanın amacı: Yeni Telve’nin bilinirliğini artırmak, Telve’yi yeniden bir arzu nesnesi haline getirmek, hikaye anlatmanın gücünü kullanarak 8 dakikalık kısa filmimizi tüketiciye sonuna kadar izletmek

Hedef kitle: Türk kahvesi içmeyi seven ve evlerinde Türk kahvesi yapmaktan keyif alan insanlar

Yaratıcı strateji: Türk kahvesi makinesi Telve’nin yeni kampanyasında, veriye dayalı hikaye anlatımı yapılan 8 dakikalık Aşkımızın Telvesi adında bir film fikri bulundu. Aşkımızın Telvesi’ne reklam filmi gibi değil, bir sinema filmi gibi yaklaşıldı. Afişlerini, fragmanlarını hazırlayarak merak uyandırıldı. Fragmanlarda yayın tarihi belirterek lansman gününe dikkat çekildi. Sinema sitelerinde Aşkımızın Telvesi içerikleri paylaşıldı. Ardından film yayınlandı. Ardından filmin yayın gününde “Filmimiz YouTube’da” içerikleri paylaşıldı ve kullanıcıları YouTube’a yönlendirerek filmine ulaşmalarını sağladndı. Ana mecra haline gelen YouTube’da da videoyu destekler nitelikte olarak, masthead reklamı göstererek erişimleri ve izlenmeleri artırıldı. Türkiye’deki kullanıcıların en çok ziyaret ettiği 4 farklı haber sitelerinde birbirini takip edecek günlerde ana sayfa masthead alanında yer alındı.

Uygulama: Film bir kısa film olduğu için, film içeriklerini paylaşan KanalD, Beyaz Perde ve Filmloverss gibi özel web sitelerinde afişleri ve fragmanlar yayınlandı. Film YouTube masthead’de yayına girdiği günde bu web sitelerinden ana videoya yönlendirme sağlandı. Kullanıcılar reklam’a yönleniyormuş gibi değil, bir kısa film izleyeceklermiş gibi davranış gösterdikleri için, izlenme metriklerinde standart video reklamlarına göre 2 kat başarı sağladı.

Sonuç: Toplamda 240.000.000 gösterim, 21.400.000 izlenme, 233.000 tıklama, 61.300.000 izlenme elde edildi. 8 dakika olmasına rağmen %100 izlenme metrik %23 oldu. Brandlift sonuçlarında Ad Recall kısmında %64,70 oranı yakalandı. Consideration’da ise %13,00 artış sonucu elde edildi. Film bu zamana kadar yayınlanan videolar arasında en yüksek etkileşimi alan yayın oldu. Kullanıcılardan gelen yorumlar filmin devamını ister nitelikteydi ve kullanıcılar kendi aralarında bir iletişim kurarak birbirilerine cevap niteliğinde yorumlar bıraktı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/EVh9ieFeDL4