MENÜ

Arıyoruz Atlasjet’le!

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Atlasjet Ajans(lar) : Maxus Global

Pazarlama hedefi:  “Arıyoruz Atlasjet’le” ile markanın tüm online varlıklarını kullanarak hedef kitleyi Atlasjet ile buluşturmak, online bilet satışlarını artırmak amaçlandı.

Kampanya süresince turizm ve seyahat sektöründe yüksek rekabet ortamı vardı. Toplu bilet satışı yapan siteler jenerik kelimelerde sektörel tıklama başına maliyetlerin yükselmesine sebep oluyordu. Rakiplerin online bilinirlikleri yüksekti. Sektörel olarak  havayolu taşımacılığında arama sorguları %54; reklam gösterimleri %65 oranında artmıştı. Hedef kitleye bakıldığında; TGI 2011 R1 Bahar datasına göre uçakla seyahat edenlerin %58’ine, interneti yoğun kullananların %85’ine arama trafiği üzerinden ulaşmak mümkündü. Uçakla sık seyahat edenlerin ve 15 yaş üstü tüm yetişkinlerin en çok ziyaret ettiği site Google.com.tr idi.

Kampanyanın amacı:  Hedef kitleye en etkin ve düşük maliyetle ulaşarak doğru kanallarla doğru mesajları verip, markanın tüketici tarafından daha fazla tercih edilmesi, müşteri sadakatini artırmak hedeflendi.

Hedef kitle: Hedef kitle olarak senede en az 2 kez uçakla seyahat eden, sıkça internet kullanan 18+ ABC1 kitlesi seçildi. İnternet kullanımı sık olan kullanıcılar hedeflendi, internet üzerinden alışveriş yapan kişilere ulaşmaya çalışıldı.

Yaratıcı strateji:  Strateji, sıkça seyahat eden ve yoğun internet kullanan kullanıcılarının alışkanlıkları ve medya tüketimleri, Atlasjet’i ziyaret edenlerin ilgileri doğrultusunda, arama hacimleri ve rekabeti doğru bütçelendirme amaçlı oluşturuldu. Uçak bileti arayanların farklı noktalardan varmak istedikleri lokasyon için arama yaptıklarını tespit edip kampanya yapısını oluştururken, lokasyon bazlı gruplarda varış noktası odak alınıp kelime seçimleri bu çerçevede gerçekleştirildi. Seyahat edenler için mobilin önemini bildiğimizden, markanın akıllı telefon uygulamalarını da etkin bir şekilde kullanabileceğimiz Click-to-Download eklentisini Search kampanyalarına ekledik ve AdMob reklamları ile uygulamalarını kullanıcılara yüklettik. 2012 Toplam reklam bütçesinin %20’si arama motoru reklamlarına ayrıldı.

Uygulama:  Kampanyanın başında sadece uçulan lokasyonlar hedeflenerek bütçe etkin bir şekilde kullanılırken; bilet satışlarında demografik veriler incelendikten sonra uçulmayan ancak bilet satışı olan bazı bölgelere de reklam yayınına karar verildi. Varış noktalarına göre ayrı kampanyalar ve ikili parkurlar için ayrı reklam grupları üretildi. Seçilen kelimelerde rakiplerin metinleri incelerek SWOT analizi yapıldı ve rakiplere göre güçlü olunan taraflara uygun metinler hazırlandı. Fiyatlı ve hizmet kalitesini ön plana çıkaran metinlere A/B testleri uygulandı. Display reklamlarda, kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedefleme yaparak, seyahat etmeyi düşünen kullanıcılar, seyahatle ilgili olmayan sitelerde de yakalanmaya çalışıldı. Mobil Search reklamlarında kullanıcılara mobil siteye gitmek yerine mobil uygulama indirme seçeneği sunuldu. Yeni çıkan Android uygulamasının pazarlaması için Türkiye’deki Android kullanıcılarının hedeflendiği AdMob reklamları devreye alındı.

video link: https://vimeo.com/user15821379
password: maxusa1b2c3d4e5

Sonuç: Kampanya süresince her ay %50 oranında yeni ziyaretçi ağırlayan Atlasjet web sitesinin online bilet satışları %258 oranında arttı. Doğru hedef kitleye doğru reklam yayını yapılarak Search reklamlarının tıklama oranlarının %189 oranında yükselmesi sağlandı. Tıklamalar artarken bir yandan da yapılan optimizasyonlar ile tıklama başına maliyetlerinde %41 oranında düşüş sağlandı ve reklam pozisyonları %40 oranında üst sıralara çıktı. Bilet başına maliyet ise %44 oranında aşağı çekildi ve net kar yükseltildi. 

 Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/user15821379