MENÜ

Allianz Yolda

Kategori : Mobil Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Allianz Global Assistance Ajans(lar) : Pure New Media KoçZer

Pazarlama hedefi: Allianz’ın bir ilk olan konum tabanlı çekici hizmetini markalaştırmak istendi. Yolda kalanların ilk aklına gelecek servis olmalıydı.

Kampanyanın amacı: Daha önce bir benzeri olmayan bu hizmete ait lokasyon bazlı hizmetin web sitesine trafik sağlamak ve insanları servisten haberdar etmek.

Hedef kitle: Tüm araç sahipleri

Yaratıcı strateji: Amatör çekici fail’lerinin haber kanallarında yayınlanmış hali gibi gözüken bir viral video yaratarak, izleyenlerin hem şaşırmalarını hem de durumu yakınsayarak ilgili hizmetin web sitesine gitmeleri üzerine bir kurgu yaratıldı.

Kampanya; YouTube ve Facebook'a eş zamanlı yüklenen 2 viral video, bu viral videolardan annotation linklerle trafik sağlanan bir infografik video, arabam.com ve sahibinden.com'da yayınlanan mecra spesifik banner'lar, kampanyayı destekleyecek radyo spotları ve trafik radyodaki advertorial içerik'ten oluşmaktadır.

Uygulama: İlgili servise trafik çekmek üzere, izlendiğinde gerçek bir televizyon haberiymiş algısı yaratacak “amatör çekici kazaları” konseptli videolar oluşturuldu. Bu videoların, İnternet’e düşmüş amatör çekim görüntüleriyle oluşturulmuş gibi algılanmasını sağladı.

Videolarda marka mesajını TV programı formatında alt bant olarak verdildi. Alt bant üzerinden annotation link’lere tıklayanları YouTube hesabında yer alan ve konum tabanlı çekici servisini detaylı anlatan AllianzYolda.com infografik videosuna yönlendirdi. 

Sonuç: Amatör çekici fail’lerinin haber kanallarında yayınlanmış hali gibi gözüken viral videolarla 2016’da Türkiye’de organik olarak en fazla yayılan projeye imza atıldı ve bu videolarla 10.000.000’un üzerinde kişiye ulaşıldı.

Videolar sadece 5 bin $’lık medya destekli paylaşımla 3 milyon kişi tarafından izlendi! Ve harcanan medyanın 5 kat üstünde geri dönüş aldı.

Bunun dışında, sayılabilen 200’e yakın kopya yüklemeyle 10 milyonu aşkın organik izlenme yakaladı!

Videodaki karakterin ismi saniyeler içinde Twitter Trend Topics listesine girdi.

Tüm bu yaratıcı mecra kullanımları sonucunda kampanya süresince Allianzyolda.com web sitesine yaklaşık 3 milyon kişilik trafik sağlandı.

Facebook’ta %10 Youtube’da %300’ü aşan oranda marka takipçisi artışı yaşandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=WULm45OUims