MENÜ

Akıldan Çıkmaz Yol

Kategori : Özel Gün İletişimi
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Beşiktaş Belediyesi Ajans(lar) : Renee

Pazarlama Hedefi: 10 Kasım'da Beşiktaş’ın caddelerinden biri olan Dolmabahçe Caddesi’nin önemini hatırlatmak.
Kampanyanın Amacı: Dolmabahçe Caddesi'nin akıldan çıkmayacak bir yol olduğunu, dijital ve mobil dünyada deneyimletmek. Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde, yeni medya araçları vasıtasıyla da anmak.
Hedef kitle: 10 Kasım hafta sonunda Dolmabahçe Caddesi'nden aracıyla ya da yaya olarak geçen Beşiktaş sakinleri ve misafirleri.

Yaratıcı Strateji: Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümünde, Beşiktaş’ın en işlek caddelerinden biri olan Dolmabahçe Caddesi'ni, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi Yandex Navigasyon'da da Atatürk fotoğraflarıyla süslendi. 10 Kasım günü Dolmabahçe Caddesi'nden geçen Yandex Navi kullanıcıları yalnızca yol durumuyla değil, bu yolun önemini anlatan dijital bir Atatürk sergisiyle karşılaştılar. Bir navigasyon sergisini oluşturulurken #AkıldanÇıkmazYol söylemini kullanıldı ve Atatürk'ün hiçbir zaman unutulmayacağını O'na atfedilen yolda bir kez daha hatırlatıldı.


Uygulama: Kullanılan Yandex tanıtım modelleri; kullanıcı aracını tamamen durdurduğunda ya da hızı belli bir sınırın altına düştüğünde devreye girdi. Yani dikkatinin tamamı ya da bir bölümü navigasyondaydı. Dikkatler mecra üzerindeyken navigasyon reklamlarının dışında yeni bir işlev yaratma hedeflendi. Hazırlanan banner’larda yalnızca Atatürk fotoğrafları yer aldı. Beşiktaş Belediyesi özel arşivinden yararlanılarak derlenen sergiyi, çoğu kullanıcının ilk defa göreceği karelerden oluşturuldu. Gerçeği birebir yansıtması amacı ile mecranın standart reklam modellerinde olmamasına rağmen tam da fotoğrafların olduğu yerlerde ve sık aralıklarla görselleri yerleştirildi. Yandex yazılım ekibi bu proje için iş birliği yaparak navigasyon reklam modelinde değişiklik yaptı.

Sonuç: Sergi için hazırlanan fotoğraflar 3 gün içerisinde toplamda 20.800 görüntülenme alarak Yandex Navi'nin dikkat çekici sponsorlu projelerinden biri oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/388553639