MENÜ

AKBANK Sanat'la Şehrin Caz Hali

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : Mediacom Onedio

Pazarlama Hedefi: Akbank Sanat’ı, sanat alanında lider bir marka olarak konumlandırmak ve Akbank ile sanat algısını hedef kitlede arttırmak.

Kampanyanın Amacı: Akbank Caz Festivali geçtiğimiz yıl 27. Kez İstanbul’da Şehrin Caz Hali mottosuyla caz severlerle buluştu. Festivali duyurmak ve bilinirliğini artırılması hedeflenen kampanya için Şehrin Caz Hali mottosundan yola çıkarak şehri gerçekten caz müziğine çevirecek bir kurgu üzerinde çalışmaya başlanıldı. Bunun için, Hollanda Uttrecht Üniversitesi Konservatuar Bölümü ve onedio.com iş birliği ile kullanıcıların konumlarına göre özel caz besteleri yaratma imkanı sunulan bir arayüz yaratıldı.

Yaratıcı Strateji: “Şehrin Caz Hali” sloganından hareketle hazırlanan ve dünyada bir ilk olan proje için, Hollanda Uttrecht Üniversitesi Konservatuar bölümü kelimelerin Türkçe okunuşlarına nota ve ritim üreten özel bir algoritma geliştirdi. Onedio’nun tüm sponsorlu alanlarından yönlendirme yaptığı onedio.com/sehrincazhali mikrositesi ise festivalin başladığı 3 Kasım tarihinde yayına girdi. Onedio’nun altında oluşturulan mikrositeye, Onedio’nun reklam alanları ve sosyal medya hesaplarından olduğu gibi, Akbank Sanat sosyal medya hesaplarından da trafik sağlandı.

Uygulama: Proje kapsamında mikrositesine yönlendirilen kullanıcılar, öncelikle konumlarını seçti ve ardından bulundukları bölge, mahalle ve caddelerin Türkçe okunuşlarına göre nota ve ritim dizileri ile karşılaştı. Fakat proje bununla sınırlı değildi! İkinci adımda kullanıcılar enstrümanlarını, tarzlarını ve tempolarını seçerek, konumlarına özel olarak oluşturulan “Şehrin Caz Hali” bestelerini tamamladı.

Sonuç: Onedio’nun native alanlarından 117.700.819 gösterim sağlanırken, 447.567 tıklama gerçekleşti ve proje alanına toplam 522.472 trafik yönlendirildi. Bununla birlikte proje ana sayfası 299.098 page view rakamlarına ulaşırken, kullanıcılar proje alanında ortalama 2.18 dakika geçirdi ve 87.299 caz şarkısı besteleyerek, "Şehrin Caz Hali"ni dijital platformlarda da deneyimleme şansını yakaladı!

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://onedio.com/sehrincazhali

Link 2: https://www.youtube.com/watch?v=REeuZiOTgIg&feature=youtu.be