MENÜ

Akbank Kısa Film Kısa Yorum

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : Project House

Pazarlama hedefi:  Akbank Sanat, Kısa Film konulu bir etkinliği kapsayan tek bankadır. Gerçekleştirilen projede hedef, Kısa Film Festivali’nin bilinirlik ve konuşulma oranını arttırmaktı.

Kampanyanın amacı: Amaçlar, festivalin genç kitledeki bilinirliğini ve konuşulma oranlarını arttırmak, daha geniş kitlelerce duyulmasını sağlamak şeklinde belirlendi.

Hedef kitle: Akbank Kısa Film Festivali'nin 8.si için düzenlenen "Kısa Film Kısa Yorum" projesinde öncelikli olarak Kısa Film Festivali deneyimi yaşamamış sinemaseverler hedef alındı.

Yaratıcı strateji: Hedeflenilen kitle daha çok online mecraları kullandığından, entegre bir çalışma yaparak doğru kitleye ulaşabileceğimiz için Facebook ve Twitter entegreli bir 3D Projection Mapping çalışması planlandı. 3D Projection Mapping, 8. Akbank Kısa Film Festivali'nin de gerçekleşeceği, İstiklal Caddesi üzerindeki Akbank Sanat binasında gerçekleşecekti. İstanbul'un en kalabalık caddelerinden birinin kullanımı ile 3D Projection Mapping çalışmasının görünürlüğü de arttırıldı. Aynı zamanda online mecralardan canlı olarak izlenebilmesi sağlandı, böylece fiziksel olarak etkinlik anında etkinlik alanında olmayan kişilerin projenin takibi de kolaylaştırıldı.

 

Uygulama:  Konuşulma oranının ve bilinirliğin arttırılması gibi hedefler için seçilen online mecra kullanımında tercihler çok önemliydi.

 

Twitter’da belirlenen #kisaca hashtag’inin kullanıldığı tüm tweet’ler listelendi. Festival ile ilgili olan tweet’ler anlık olarak, yapılan Projection Mapping çalışmasına entegre edildi. 

İstiklal Caddesi’nde festival dönemi boyunca akşamları yayınlanan 3D Projection Mapping, uygulamayı yerinde izleyemeyenler için Akbank Sanat’ın Facebook sayfasından canlı olarak yayınlandı. Ayrıca Facebook sayfasından #kisaca hashtag’i ile atılan tweet’ler de yine 3D Mapping uygulamasından izlenebilmekteydi.

3D Projection Mapping Türkiye'de fazla kullanılmış bir interaktif çözüm değildi. Twitter ile online ve anında entegreli olması Türkiye'de ilk defa hayata geçirildi. Twitter'da atılan tweetler anında 3D Projection Mapping tasarımına yansıtıldı, etkinlik alanında olmadığı için bunu kaçırmak istemeyen katılımcılar da Facebook canlı yayını ile attıkları tweetleri anında görebildiler. Daha önce benzeri görülmemiş bu çalışma ile keyifli bir etkileşim yakalandı. 

Proje kapsamında Twitter'da hashtag'imizin doğru hedef kitleye duyurulması için Influencer İletişimi kullanıldı. Kısa Filmleri izleyen Influencerlar kendi tweetlerini #kisaca hashtag'i ile paylaştılar. 

Sonuç:  
Projenin sonunda;

1.569.333      Haber gösterimi
5.717.075      Influencer’ların Tweetleri ile ulaştığımız kişi sayısı
7.659.935      Toplamda ulaşılan kişi sayısı 

elde edildi. 202.825 kişiye bloggerlar sayesinde ulaşıldı.
Strateji bölümünde belirtilen bilinirliği arttırmak hedefi bağlamında Twitter, Facebook, Bloglar, Sözlükler ve tüm diğer mecralarda gerçekleşen paylaşım ve haberler toplamı olarak 7.659.935 adet kişiye ulaşıldı. (Online mecralarda)

Ayrıca 3D Projection Mapping'in İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilmiş olması nedeniyle de kalabalığın proje hakkındaki farkındalığı da arttırıldı. 

Online haber kanallarında proje hakkında yayınlanan haberler de kampanya duyurusu açısından önemli sonuçlar çıkardı. 

Önceki senelerde de gerçekleşen kısa film festivallerinin aksine, 8. Kısa Film Festivali'nde konuşulma oranı artmış oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://phtools.net/download/Akbank_Sanat_Basvuru.zip