MENÜ

Akbank - İhtiyacınızı Siz Söylemeden Anlayan Kampanya

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Yaratıcı Reklam Optimizasyonu
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : Hype

Pazarlama Hedefi: Kredi kartı satışlarını artırmak.

Kampanyanın Amacı: Kredi kartı ihtiyacı olabileceği düşünülen kullanıcıların karşılarına ihtiyaç duydukları anda doğru teklifi sunmak. Arama motoru kampanyalarından gelen içgörüleri görüntülü ağa, görüntülü ağdan gelen içgörüleri de video ağında kullanarak satış maliyetlerini düşürmeyi sağlamak.

Hedef Kitle: Kredi kartına ihtiyaç duyma potansiyeli yüksek, kredi kartı almaya finansal uygunluğu bulunan Türkiye’deki herkes.

Yaratıcı Strateji: Google Reklamları başvurunun bir adım daha ötesine geçerek satış hunisinde, son adıma daha yakın olan finansal uygunluk onay kriterlerine göre optimize edildi. Google Dönüşüm metriği bu stratejiye göre yeniden tanımlandı. Bu sayede, makine öğreniminin satın alma potansiyeli daha yüksek hedef kitle üzerinden çalışması sağlanmış oldu.

Uygulama: Kampanyada toplam arama motoru, display ve video reklamlarını kullanıldı. Tüm desktop, tablet ve mobil cihazlarda, responsive ve mecraya özel bannerlarla yer alındı. Makine öğreniminden maksimumda faydalanmak için, Selective Conversion, Smart Display, YouTube Trueview For Action Maximize Conversion, Pay Per Conversion gibi yeni ürünleri kullanıldı. Bunun yanı sıra, manuel olarak kampanya analizleriyle mecraların birbirlerini beslemesi sağlandı.

Sonuç: Kredi kartı satış adedi bir önceki döneme göre 2 kat arttı. Kredi kartı başvuru maliyeti %64 azaldı. Kredi kartı satışında Akbank’ın dijitalde yaptığı satış bir önceki döneme göre 1.6 kat arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://mixx.video/mixx-2019/akbank/2.html

https://vimeo.com/313373855/23e9e0e099