MENÜ

Adaptif Caz Radyo

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Native Advertising
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Akbank Sanat Ajans(lar) : Mediacom

Pazarlama hedefi: Akbank Sanat’ı, sanat alanında lider bir marka olarak konumlandırmak ve imajını güçlendirmek.

Kampanyanın Amacı: Akbank Caz Festivali bir önceki yıl 28. Kez İstanbul’da Şehrin Caz Hali mottosu ile caz severler ile buluştu. Festivali duyurmak, Akbank Sanat’ın bilinirliğini artırmak ve Şehrin Caz Hali mottosunu hedef kitlenin zihnine iyice yerleştirmek için, Türkiye’nin en çok dinlenen radyosu Karnaval ve Kerem Görsev ile işbirliği yapılarak, şehri gerçekten caz müziğine çevirecek bir kurgu üzerine çalışıldı.

Hedef Kitle: Sanat ve caz müzik ile ilgilenen ve ilgilenme potansiyeline sahip kişiler.

Yaratıcı Strateji: Ünlü besteci ve caz piyanisti Kerem Görsev’den İstanbul’un caz tarihinde öne çıkan 12 semtine özel besteler hazırlaması istendi. Ayrıca semtlerin caz geçmişi ile ilgili araştırma yapılarak caz ruhuna uygun, enfes hikayelerden podcastler hazırlandı. Dinleyiciler, belirlenen 12 semtten birine geldiğinde, Joy Jazz spikeri Barış Selimoğlu’nun o semt için özel üretip anons ettiği caz podcastini ve Kerem Görsev’in o semt için hazırladığı bestesini, Caz Festivali brandingi ile dinleme imkanı buldular. Bu sayede lineer radyo yayını semtlere göre özelleştirilip, semtler için yaratılmış özel içerikler tüketicilerle buluşturularak ‘Şehrin Caz Hali’ söylemi gerçek anlamda hayata geçirildi.

Uygulama: Geofencing teknolojisinden yararlanılarak, kullanıcıların lokasyonları tespit edildi. Seçili semtlere gelmiş kullanıcılar, Joy Caz radyosunu dinlediği esnada, Şehrin Caz Hali mottosuna da uygun olarak semte özel oluşturulmuş podcast ve besteyi dinleme imkanı buldu. Projede Joy Caz dinleyicilerine İstanbul’un semtlerini gezerek diğer semtlerin bestelerini de dinlemeleri için çağrıda bulunuldu. Semtlere gelen ve cep telefonunda karnaval uygulaması yüklü olan dinleyicilere push notification ile ulaşılarak, bu kişiler özel içeriği dinlemeye davet edildi. Proje için özel olarak üretilen videolar sosyal medya kanallarında hedef kitleyle buluşturuldu. Facebook ve Instagram üzerinden yapılan bu paylaşımlarla projenin etkisi artırıldı. Karnaval bünyesindeki Joy Caz Radyosu’nun ismi projeye özel ‘Akbank Sanat Joy Caz Radyo’ olarak değiştirildi.

Sonuç: Dinleyicilerin belirlenen 12 semtten birine geldiğinde, Joy Jazz spikeri Barış Selimoğlu’nun o semt için özel üretip anons ettiği caz podcast’ini ve Kerem Görsev’in o semt için hazırladığı bestesini, Caz Festivali branding’i ile dinleme imkanı bulduğu halen devam eden projede 58.000 caz sever, özel hazırlanan içerikleri farklı semtlere giderek dinleme imkanı buldu. Karnaval.com üzerinden yapılan iletişimler ve sosyal medya kanalları aracılığı ile, toplamda 1.200.000 kişiye erişildi. Karnaval web site ve mobil uygulamada Akbank Sanat markalı olarak gerçekleşen kullanımlar, 4.500.000 gösterim sağladı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/313871775