MENÜ

Acemi Spiker

Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : TTBOOM

Pazarlama Hedefi:   Ford’un 22 yıldır süren ve çevrimdışı mecralarda yer almış UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunu sosyal medyaya taşımak. Türkiye’de günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası futbolu seven ve takip eden geniş kitleye ulaşarak, onlarla süreklilik arz eden bir bağ kurmak. Ford’un teknoloji merkezli, yenilikçi ve modern çizgisini sosyal medyada da vurgulayacak ve daha önce Facebook üzerinde yapılmamış aplikasyona imza atmak.

Kampanyanın amacı:   Reklamlarla uygulamaya trafik sağlayarak kullanıcı sayısını arttırmak amaçlandı.

Hedef kitle:   18 yaş üstü, kadın & erkek, futbola dair açılmış Facebook sayfalarını beğenmiş, aynı şekilde Twitter’da benzer hesapları takip eden, futbol özelinde içerik sunan web sitelerini ziyaret eden kişilerden bir hedef kitle oluşturuldu.

Yaratıcı strateji: Ford’un güçlü ve global marka algısını arttıran Şampiyonlar Ligi sponsorluğunu, eğlenceli bir Facebook aplikasyonuyla vurgulamak için yola çıkıldı. Şampiyonlar Ligi maçlarında atılan golleri bu defa da futbol tutkunları anlatsın diye UEFA’nın kapısını çalındı. Maddi değeri olan teknolojik ödüllerden uzak durup, maç anlatanlara ödül olarak güzel bir deneyim yaşatmak istendi ve kullanıcılara Şampiyonlar Ligi maçlarını yanlarında bir arkadaşlarıyla izleme fırsatı sunuldu. Uzun yıllar Şampiyonlar Ligi maçlarının spikerliğini yapan Sabri Ugan’ı da yanımıza alarak iletişim stratejisi güçlendirildi. Her şey orijinal olsun diye tanıtım videosu Şükrü Saracoğlu’nda çekildi. Dijitalde olan dijitalde kalsın dedik ve medya stratejisi bunun üzerine kuruldu. Uygulamanın viral yapısını da hesaba katarak reklam bütçesi düşük tutuldu. Uygulama tüm işletim sistemi ve tarayıcılarda açılsın diye gece gündüz çalışıldı. Mobil de ihmal edilmedi.

Uygulama: Kullanıcıların anlattıkları maçları Facebook ve Twitter’da paylaşabileceği bir kurgu hazırlandı. Facebook, Twitter, Google + sayfalarımızda aktif iletişim yapıldı. Youtube’a tanıtım videoları yüklendi. Sabri Ugan tweetleri retweet etti;  marka hesabından da Sabri Ugan tweetleri RT edildi. Futbol ve sosyal medya içeriğine sahip blog ve forumlara özel bültenler hazırlandı. UEFA Champions League resmi Facebook sayfasından Acemi Spiker için çıkılan ileti ile bu sayfayı beğenen Türk kullanıcılara ulaşıldı. Sabri Ugan’ın Radyo Spor’daki programında çıkan radyo spotlarla tam da hedefimizde yer alan kitleye seslenildi. Ford çalışanlarına, bayilerine ve tüm Koç Holding çalışanlarının üyesi olduğu Koç Ailem grubuna mailing ile ulaşıldı. Facebook ve Twitter’da verilen reklamlara ek olarak futbol içerikli web/haber sitelerinde yer alan  reklamları ile hedef kitleye ulaşıldı. 

Sonuç:   

01 Ekim – 28 Kasım tarihleri arasında;
Sayfa Beğenisi: 
Hedeflenen: 20.000
Gerçekleşen: 25.061 (% 125)
Form Dolduran Kişi Sayısı:
Hedeflenen: 12.500
Gerçekleşen: 18.563 (% 148) 
Maç Anlatan Tekil Kişi Sayısı: 
Hedeflenen: 2.500 
Gerçekleşen: 6.003 (% 240)
Toplam Maç Anlatım Sayısı:
Hedeflenen: 7.500 
Gerçekleşen: 17.680 (% 235)
Toplam Maç İzlenme Sayısı:
Hedeflenen: 120.000
Gerçekleşen: 353.094 (% 294)

Uygulama öncesinde %3 dolaylarında olan Facebook hakkında konuşanlar yüzdesi, uygulama döneminde %5 ve %7 arasında artış gösterdi. Acemi Spiker uygulamasının açık kaldığı 01 Ekim-28 Kasım tarihleri arasında diğer paylaşımlarımızın gösterim sayısı da arttı. Uygulamanın başladığı 1 Ekim tarihinde 329 bin dolaylarında olan hayran sayısı, 55 bine yakın bir artış göstererek, uygulamanın kapandığı 28 Kasım tarihinde 383 bini geçti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/84111788