MENÜ

500L Lansman

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Fiat Ajans(lar) : Ontarget

Pazarlama hedefi: Fiat 500’ün tasarımına, genişliği ve işlevselliği de ekleyerek oluşturulan Fiat 500L modeli ile kendine özgü tasarım ve kişiselleştirilebilme özelliklerinden vazgeçmeden  hem kullanışlı hem de tarz bir model olarak rakiplerinden kolayca ayrışması hedefleniyordu. Hem aracın yeniliği dolayısıyla bilinirliği arttırmak, hem de lansman döneminde öne çıkarılmak istenen özellikleri vurgulamak ana hedef olarak belirlendi.

Kampanyanın amacı:  Lansman kampanyasında “Büyüsen de Tarzını Kaybetme” mottosu oluşturuldu.  Bu doğrultuda aracın geniş iç hacmine vurgu yapabilmek ve hedef kitleye hayatlarının farklı dönemlerini yaşasalar da tarzlarını kaybetmeyebilecekleri mesajı verilmek istendi.

Hedef kitle: 30 yaş ve üzeri kadın ve erkek  -  Fiat 500L ‘nin  geniş iç hacmi ve sahip olduğu tarzı ile 20’li yaşlara göre daha kullanışlı araç arayışında olan, geniş iç ve bagaj hacmine ihtiyaç duyan aynı zamanda da tarzından ödün vermek istemeyen kişiler hedeflendi. 

Yaratıcı strateji: “Büyüsen de Tarzını Kaybetme” mottosuyla çıkılan yolda kişilerin hem tarzlarını yansıtan hem de kendilerini özgür ifade edebildikleri önemli alanlardan biri olarak müzik belirlendi. Bu doğrultuda Fizy.com üzerinde  360 Derece Interaktif Test Sürüşü projesi geliştirildi.  Aracın görünür kılınmasının yanında geniş iç hacmine ve lifestyle oluşuna vurgu yapmak amacıyla interaktif bir test sürüşü kurgusu oluşturuldu ve hedef kitlemize aracın iç hacmini, tasarımını tüm detayları ile inceleme fırsatı verildi.

Uygulama: Proje dahilinde kullanıcılar site ana sayfasında  500L aracının iç tasarımı ile karşılaştılar. Ekranın sağ tarafında yer alan semtlerden bir tanesini seçen kullanıcılar özel kamera çekimleri ve 360 derece görüntüyü yayınlaması için özel olarak geliştirilen player sayesinde sanki aracın içindeymiş gibi Florya, Levent, Bağdat Caddesi gibi İstanbul’un popüler semtlerinde şoför koltuğunda gezmeye başladılar. Ayrıca ziyaretçiler seyir halindeyken fare imlecini hareket ettirerek Fiat 500L’nin geniş iç tasarımını sanki test sürüşüne çıkmış gibi 360 derece deneyimlediler.

Sonuç: Fizy.com’da yapılan bu özel çalışma ile kullanıcılar toplam 672.000 kez İstanbul’un popüler semtlerinde Fiat500L ile sanal bir tur yaptı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=tlYfbk6dOGo&feature=youtu.be