MENÜ

40. Vodafone İstanbul Maratonu Dynamic Audio Spot

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi: Vodafone dünyada kıtalar arası koşulan tek Maraton olma özelliğine sahip olan İstanbul Maratonu sayesinde PR efektini arttırmayı amaçlıyordu. Sponsorluk ile tüketiciler arasında kurulan duygusal bağı(brand emotion) güçlendirerek pazardaki kurumsal imajın korunması başlıca pazarlama hedefleriydi.

Kampanyanın Amacı: Her yıl olduğu gibi Tv, Dijital, OOH, Gazete ve Dergi mecraları kullanılarak Maraton sponsorluğunun tüm Türkiye'ye duyurulması başlıca reklam kampanyasının hedeflerinden biriydi. Bu yıl sahiplenilen "Sağlık İçin Koş" temasıyla herkese sağlıklı yaşam için ilham kaynağı olunması amaçlandı.

Hedef Kitle: İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlar.

Yaratıcı Strateji: Maraton'dan yaklaşık 5 ay önce Maraton'a hazırlık eventleri düzenlendi. Bu eventlerde Maraton'a nasıl hazırlanılır? temalı eğitimler düzenlenerek ünlü isimlerin(Merve Oflaz, Kubilay Aka) sosyal medya hesapları kullanıldı. Bu eğitimlerin potansiyel maraton koşucularına ulaşması sağlanırken merak uyandırmak da amaçlandı. Maraton yaklaştığında kümüle medya planı ile erişimi arttırmışken spor farkındalığı yüksek hedef kitleye ulaşmak için spor yaparken insanların ne kadar süre ile müzik dinlediği analiz edildi.

Uygulama: Maraton'un bu yılki teması olan "Sağlık İçin Koş" etrafında bir dijital iletişim strateji ve taktiksel projeler geliştirildi. Mikro lokasyon hedefleme teknolojisini kullanılarak her hafta sonu Belgrad Ormanı, Beşiktaş sahili, Arnavutköy Sahili, Polonezköy ve Sarıyer gibi lokasyonlarda son 1 ay içinde birden fazla bulunmuş kullanıcılar hedeflendi.  

Sonuç: Dinamik radyo spotu ve diğer iletişimler sonucunda 11 Kasım 2018 pazar günü koşulan Vodafone 40. İstanbul Maratonu, Maraton tarihinin en fazla profosyonel sporcusunun katıldığı Maraton oldu. Sarıyer, Beşiktaş, Arnavutköy-Bebek gibi lokasyonlarda spor yapan 576.00 tekil kullanıcıya kişiselleştirilen dijital radyo spotları ile ulaşıldı ve Maraton'a katılmaları için teşvik edildi. Consideration skorlarında +6 puanlık, brand emotion skorlarında 10 puanlık artış gözlemlendi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/z7Y9qvjUwSQ